Jdi na obsah Jdi na menu
 


Frigo 02

22. 11. 2019

frigo3.jpgKocour, kastrovaný, nar. 3/2018
Umístění:
dočasná péče Hodonín

6.12.2018 - Dnes byl nalezen na sídlišti ve Strážnici opuštěný kocourek. Vzali jsme ho k nám a dostal jméno Frigo.
1.4.2019 - Frigo onemocněl, má potíže s chůzí. RTG nic neprokázalo, zatím není jasné o jaké onemocnění se jedná.
14.5.2019 - Dnes vyšetření na klinice JAGGY v Brně u MVDr. Tomka. Bohužel u Friga se pravděpodobně jedná o suspektní epidurální lymfom. Celá zpráva níže.

4.9.2019 - Frigův zdravotní stav se výrazně zlepšil, přibral, občas je vidět, že trošku kulhá, ale to mu nebrání v tom, aby běhal jak torpédo, skákal, lezl na škrabadlo, na skříně ... Problém je v tom, že pro svůj zdravotní stav byl umístěn do dočasky ke třem kočkám seniorkám, popravdě - nikdo jsme nečekali tak výrazné zlepšení. Dnes Frigo nemá nic jiného na práci, než seniorky pozorovat, číhat na ně a honit je, holky jsou nešťastné, nervózní a jsou tady denně roztržky a křik. HLEDÁME FRIGOVI DOMOV jako jedináčkovi s dostatečnou pozorností od svého člověka ...
22.11.2019 - Momentálně je Frigův stav o něco horší, celé dny proleží, chuť k jídlu má, přijde se pomazlit, ale zase jde do pelíšku ... Tím se situace celkem uklidnila a tak vzhledem k prognóze necháme asi vše při starém.

Další fotky zde.

Frigo je adoptován na dálku - krmivo mu hradí Klára Chmelová. Děkujeme!

Frigo je adoptován na dálku - veterinární péči a další náklady spojené s pobytem v našem depozitu mu hradí Šárka. Dělujeme!

 

Zpráva z vyšetření:

MVDr. Aleš Tomek, DipECVN
Klinika JAGGY, s.r.o., Komárovská 5, 617 00 Brno
V Brně dne 14.5.2019

Majitel: Naděžda Tomalová/SOS kočky Hodonín
Pacient: kočka domácí „Frigo“ kocour kastrovaný; 1.3.2018; 2,8kg

Lékařská zpráva:
Anamnéza: v útulku od prosince 2018. Došel v pořádku, je po kastraci a po očkování. Očkovaný byl 15.12. 2018 a od té doby pořád polehával, zhubl a je při chůzi nahrbený, jde toporně, má bolestivé zadní nohy. Rtg pánve, FeLv, FiV negativní, biochemie - vše negativní. Terapie - Medrol, od 11.3. se kocourek začal spravovat, začal jíst, spravila se mu srst, ale jen leží. Pokrok nastal jen v tom, že pěkně jí, přibral něco, ale nohy má bolestivé a chodí pořád stejně špatně. Medrol před vyšetřením vysazen.

KLINICKÉ VYŠETŘENÍ: Trias v normě, auskultace bez abnormalit, abdomen prohmatný. Středě těžká paraparéza, korektura oslabená na obou PK, spinální reflexy v normě. Hlavové nervy ok. Svalovina: mírná až pokročilá atrofie svaloviny paravertebrálně, mírná končetiny.
Lokalizace: ThL – hrudně bederní mícha
MRI: Th6/7 – změna signálu meziobratlové plotýnky. Ve středním úseku hrudní páteře na T2 a STIR sekvenci zvýrazněný – hyperintenzní signál v epidurálním prostoru, také paravertebrálně. Jelikož je signál hyperintenzní také na STIR sekvenci, je zde podezření na neoplastický proces, zánětlivý nebo poúrazový stav (staré krvácení) je málo pravděpodobné, vzhledem k anamnéze téměř vyloučené.

Mozkomíšní mok: Pandy: +pozitivní; počet buněk: 20 lymfocytů/3ul

DIAGNÓZA: suspektně epidurální lymfom, fibrosarkom
Zánětlivý granulom, traumatický proces není stále ještě kompletně vyloučen.

Prognóza: velmi otevřená, na návrat do normálního stavu vzhledem k délce obtíží nepravděpodobný
TERAPIE: - Kontrola ohybu – zabránit sebeporanění, např. pádu z výšky, pokud si není jistý na pánevních končetinách.
- kontrola močového měchýře/vylučování
- evtl. Fyzioterapie: - 1-2x denně pasivní: - masáže zad a končetin (hlazení, jemné hnětení, tření) + pasivní pohyby
- 5x denně stání a pružení na pánevních končetinách – trénink svalového napětí u antigravitačních svalů, střídat tento trénink na pravé-levé pánevní končetině, druhá je pokrčená pod tělem anebo se pasivně manifestuje krok
- chůze přes malé překážky, hry a stimulace k pohybu
- klidnější místo z menším počtem koček (nevíme, zda apatie a přílišný klid jedince není potlačen prostředím) – bude adoptován
- za 2-3 týdny konzultace stavu a bud zvážen další postup

28.5.: emailová konzultace stavu – videozáznam, chůze: bez zlepšení, nadále málo aktivní, přetrvává mírná až středně těžká paraparéza, bolestivý při pohlazení na hřbetě.
Komentář: diferenciální diagnózy nadále nejednoznačné, lymfom stále pravděpodobný
Další doporučení:
Návrat k Medrolu: ½ tablety 1x denně – za týden konzultace stavu

S pozdravem Aleš Tomek

p5310008.jpg2.6.2019
Frigo je přestěhovaný z depozita do dočasné péče, kde má klid: Frigo docela pěkně papá, mazlí se, ale většinu dne proleží. Jakmile se udělalo pěkně, je otevřeno na balkon a Frigo si tam sám dojde a na sluníčku se mu líbí. Nějaké cvičení nepadá v úvahu, hřbet  u konce ocasu je bolestivý.
Iva

18.6.2019
Z dočasné péče:

Frigo užívá už 2 týdny Prednicortone 5mg - 1/2 tablety denně. Jeho stav se hodně zlepšil v tom smyslu, že je v lepší náladě, má zájem o dění kolem sebe, začal si všímat hraček a umí se pohrát, dokonce i krátce rozběhnout. Začal si všímat i mých koček /k jejich nelibosti :-)/, pozoruje je a někdy i vyhledává. Dokáže sám skočit na židli, z ní pak na stůl. Kouká co dělám a dělá mně sekretářku. Chuť k jídlu má dobrou. Chůze zůstává beze změn - kulhavá, je stále nahrbený.
Iva

3.2.2020
Z dočasné péče:

Frigův stav je jako "na houpačce". Někdy leží  i tři dny, při otáčení naříká, málo žere a už si myslím, že by jsme ho měli nechat odejít, protože nemá žádnou radost, je mladý, měl by běhat a hrát si a on leží a sotva dojde na záchod ... Z toho se najednou po těchto dnech probudím a Frigo tu chodí, a zdá se, že v dobré náladě ... Zrovna dnes je takový lepší den - video. Zdá se mně, že i velmi citlivě reaguje na změny počasí. Prednicorton má zvýšený na celou tabletu denně. 

Další fotky zde.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář