Jdi na obsah Jdi na menu
 


Macinka

1. 7. 2019

mac7.jpgKočka, kastrovaná, nar. 2013
Umístění:
dočasná péče Hodonín

Macinka je kočička, která žila v zahrádkářské kolonii, ale majitel zemřel a paní, která kočičku krmila, si všimla, že Macinka nemá v pořádku ouška, hnisají jí a často se škrábe. Tak jsme kočičku přijali a po prohlídce na veterině zjištěny v ouškách polypy a nádorky a bylo rozhodnuto, že ouška se musí operovat. 22.1.2018 - Kočička byla hospitalizována na veterinární klinice v Uherském Hradišti.
26.1.2018 - Macinku jsme včera přivezli z kliniky v Uherském Hradišti. Při
operaci ucha jí byl odstraněn zvukovod, ve kterém se utvořila píštěl, ze které vytékal hnis a bubínek byl zcela rozpadlý. Materiál se odeslal na histologii. Bohužel Macinku čeká ještě jedna operace, protože druhé ouško je stejně postižené.
4.6.2018 - Macinku jsme dnes zavezli na operaci druhého ouška do Uh.Hradiště.
6.6.2018 - Macinka je zpátky, operace dopadla dobře.

macinka-po-operaci.jpg1.7.2019 - Po více jak roce se Macinčin stav se rapidně zhoršil, rakovina se znovu ozvala. Chodíme na ošetření oušek a necháme Macinku v klidu dožít, domov jí nehledáme.

Další fotky zde.

Macinka je adoptována na dálku, její adoptivní rodinou jsou Valentíkovi a kočička Mazlinka. Dělujeme!

HISTOPATOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ

Materiál : Fe, samice, kočka evropská, 5 let; biopsie útvaru ve zvukovodu
Majitel: Kočky SOS Hodonín
Datum: 29.01.2018

V dodané biopsii zjištěna v pojivovém stromatu dermis chronická, ložiskově aktivní zánětlivá reakce, místy s výraznějším reaktivním reparativním procesem. Ložiskově pozorována přítomnost diferencované granulační fibrovaskulární tkáně s různě intenzivní zánětlivou reakcí tvořenou převážně kulatobuněčným zánětlivým infiltrátem, povrchově místy s převažujícím neutrofilním infiltrátem. V některých řezech zjištěna přítomnost mírně elongovaných reaktivních buněk tvořených částečně hustě nahlučenými endoteliálními buňkami a denzním kolagenním stromatem. Dále reaktivní hyperplazie lymfatické tkáně ve stromatu léze. Dále přítomnost pigmentu hemosiderinu. Ložiskově v prostoru zánětlivé reakce pozorována neoplastická proliferace epiteliálních buněk mazových žlázek, převážně tubulárního, ložiskově acinárního charakteru. V těchto epiteliálních buňkách pozorovány převážně mírné atypie, anizocytóza, anizokaryóza, prominentní jadérka, mitotické figury (celkem zjištěno 6 mitóz v 10 z.p./400x). Lumen žlázek je vyplněno kondenzovaným sekretem a ložiskově neutrofilním zánětlivým infiltrátem. Jiné změny nezjištěny.
Závěr:
V dodané biopsii z útvaru ve zvukovodu zjištěna v převážné části bioptátu chronická aktivní zánětlivá reakce, dále reaktivní fibroplazie (hyperplastická léze/inflamatorní polyp). Dále zjištěna v prostoru zánětlivé reakce ložisková neoplastická proliferace, adenokarcinom ceruminózních žlázek, dle morfologie buněk nižšího stupně malignity (low-grade). Jedná se o epiteliální neoplazii, převážně lokálně proliferativní, s relativně nízkým metastatickým potenciálem (nejčastěji regionální MU). Doporučuji preventivní kompletní klinické vyšetření.

S pozdravem
Doc. MVDr. Miša Škorič, Ph.D.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Přejeme hodně zdraví

(Iveta, 28. 1. 2018 11:16)

Ty brďo,tu samou operaci (ablaci zvukovodu)jsme absolvovali vloni v květnu na stejné klinice a stála téměř o polovinu míň.. (neměli jsme histologii a ubytování, ale i tak to bylo mnohem méně). To je šupa... Ale pomohla, už máme oboustrannou ablaci a od zánětů svatý klid.