Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přinesli jste si domů kočku?

4. 3. 2006

Obrazek

Kočky SOS
hodonínská depozita
IČO: 27026205 č.účtu: 177627810/0600
Tel. č. 724 142 463
www.kocky-hodonin.estranky.cz
e-mail: Kocky.SOS@seznam.cz

Přinesli jste si domů kočku

Co bychom měli vědět?

Než si kotě vezmete domů, zjistěte si jakou péči dostávalo. Koťata se správně mají odebírat od matek ve stáří 12 týdnů. Většina „obyčejných“ koček v té době ještě nebývá vakcinována, ale v této době by se již měla vakcinovat. Měli byste být rovněž seznámeni s tím, jestli kotě bylo odblešeno, odčerveno a čím bylo krmeno. Kvůli případnému zjištění ušního svrabu je potřeba navštívit veterinárního lékaře. Pokud kotě ušní svrab má, není třeba propadat panice. Není přenosný na člověka a léčba není náročná. Prvních několik dnů byste měli krmit stejným krmením a nové krmení (jestli je to vůbec nutné) zavádět postupně. Stejný postup je pokud se ujmete nalezené, opuštěné kočky, či kocoura. Pokud chodí ven, musí se pravidelně odblešovat a odčervovat (cca 4-6měsíců).

 

Jaké pomůcky budu potřebovat ?

Veškeré pomůcky a předměty byste měli mít připraveny dříve než si kotě přinesete domů. Měl byste mít připraveny následující pomůcky: přenosku, misku ke krmení a misku na vodu, krmivo, pohodlný pelíšek, toaletní misku (dle možnosti se stejnou podestýlkou-stelivem, jakou používali), kartáč a hřeben, obojek s jménem a adresou,(pokud nebude kočka jen v bytě). Bylo by vhodné připravit i nějaké hračky, aby si mohlo hrát, škrabadlo, aby si mohlo ostřit drápky na něm a ne na vašem nábytku. Pokud máte pocit, že je třeba zkrátit drápky, poraďte se s veterinářem, který úpravu i odborně provede. Platí, že čím více drápky stříháme, budou více růst. Důležitá je pro kočičí trávení tráva, případně veterinární pasta Bezopet, protože do žaludku se dostanou chloupky, když se kočka olizuje.

 

Jak mám uvést kotě do jeho nového domova ?

Prvních několik dnů odloučení od matky a sourozenců je pro většinu koťat samozřejmě stresujících. Změnou prostředí může dojít k průjmu, ale neměl by způsobit znepokojení. První den, či noc by mělo zůstat v menším uzavřeném prostoru, např. v koupelně, kde je též umístěno WC. Tento prostor vybereme po pečlivé rozvaze, protože umístění WC by se nemělo měnit. Kotě by to zmátlo, mohlo by potřebu udělat jinde. Až mu umožníme poznávat i další místnosti bytu, musíme přidat ještě jednu WC-misku tam, kde se s námi kotě zdržuje. Ta se může odstranit až vypozorujeme, že kotě do koupelny na WC vždy bezpečně trefí. V prvních dnech v novém prostředí vaše kotě potřebuje hodně pozornosti a lásky než si zvykne. Ukažte mu jeho misku na krmivo a misku na vodu, měly by být nejlépe v kuchyni. Nemají být blízko misky WC. Jestli jsou v domě děti, neměly by kotě používat jako svoji hračku. První noc by kotě mělo do pelíšku dostat láhev s horkou vodou (dobře zabalenou, aby se nespálilo) aby mělo pocit pohodlí. Všechny dveře by měly být zavřené a na oknech sítě. Jinak dříve, či později vypadne z okna. Dospělá kočka v novém bydlišti nesmí chodit alespoň 1měsíc. Ztratila by se. Kotě nenechávejte jít ven, dokud nemá půl roku a není po kastraci. Kočku můžeme kastrovat v 5 měsících, kocoura v 6-7měsících.

 

Jak se chovat k ostatním zvířatům v domácnosti?

Dokud není chráněno proti všem přenosným kočičím chorobám, kotě by nemělo přijít do styku s cizími kočkami, pouze s kočkami zdravými a které jsou plně vakcinované. Vakcinujeme vždy pouze zdravé zvíře. Jestli máte psy a další kočky, seznamujte je s nimi postupně. Při prvním setkání by kotě mělo být v kleci, která dovolí ostatním zvířatům kotě vidět, očichat jej, ale zabrání se jej dotýkat. Později kotě bude potřebovat i nějaký úkryt, kam by se při náhlé agresivitě, nebo přehnané hře mohlo ukrýt. Stačí kartonová krabice z obchodu, do níž vyříznete menší otvor.Vaši starší a noví miláčci se mohou, ale nemusí stát nejlepšími kamarády, ale s trpělivostí a dohledem, by se měli naučit navzájem tolerovat.

 

Co  ještě musíme udělat ?

Jednou z příjemných vlastností koček je, že nevyžadují velkou „údržbu“. Kotě by se poprvé mělo odčervit ve věku 4 týdnů, odčervení se pak musí zopakovat za 14 dnů. V 11týdnech znovu odčervíme, než dojde k 1.vakcinaci ve 12.týdnu. Starší kočky přibližně každé 3 měsíce, pokud chodí ven. Po ukončení všech vakcinací (celého vakcinačního programu) se vaše kočka bude muset jednou ročně přeočkovat. Aby kožíšek u dlouhosrstých koček byl stále v dobré kondici, doporučujeme ho pravidelně denně kartáčovat. U krátkosrstých to není nutné, ale občasné kartáčování zejména v době línání jim také prospěje. Kartáčování bude snadnější, když se provádí od útlého věku a koťata si zvyknou. Dlouhosrstým kočkám je z času na čas vhodné vlhkým bavlněným hadříkem utřít oči a nos.
Ponechávat kotěcí miminko celý den o samotě je týrání ! Když někdo pracuje na plný úvazek a touží po koťatech, měl by si vzít jedině dvě koťata zároveň. Nejlépe, které se znají. Důsledkem naprostého osamění kotěte se projeví závažné změny chování. Kotě trpí tělesně i duševně. Chybí sociální kontakty k jiným kočkám i k lidem. Dochází k nečistotnosti, agresivitě, zaujatému lízání srsti až do objevení se holých míst, křik, ničení, žravost z nudy a následkem toho tloustnutí. Může se vyskytnout i požírání kusů vlny a hryzání oděvů. Jelikož nemá důsledkem samoty podněty k pohybu, narušuje se nervový vegetativní systém. Byly stvořeny k tomu, aby lovily, skákaly a mají ustavičnou potřebu na něco číhat.

 

Kastrace

Koťata lze kastrovat od útlého mládí, ale většinou se provádí : kočka v 5 a kocour v 6-7 měsících. Kočky se začínají mrouskat v 5 měsících, takže jestli nechcete mít hromadu nechtěných koťat, s kastrací raději neotálejte.

 

Kastrace a pověry:

Kočka přestane chytat myši:
NE, naopak, kocouři a kočky, kteří dříve příliš nelovili, začnou chytat myši – nemají vlastně nic jiného na práci a drží se blíže domu.

Kočka ztloustne a zleniví:
NE, zda bude zvíře tlusté záleží pouze na množství stravy a množství pohybu, stejně jako u nekastrovaných zvířat.
Kočka se stane nevrlou:
NE, naopak zvíře jen přestane toužit po záletech a více přilne k majiteli.


Kočky jsou cenným přínosem domácností a většinou vyžadují menší péči než psi. Kočku nemusíme venčit 3x denně, pro lidi méně pohyblivé je to možnost, jak si dovolit mít domácího mazlíčka.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky :-)...

(Petjula, 28. 5. 2009 10:11)

... za vaše skvělé stránky. Přistěhovali jsme se do domku a "adoptovala" si nás kočička, je venkovní, doma moc být nechce. Přišla k nám asi už zabřezlá, teď máme 4 krásná, 14 dní stará koťátka. Mám dva dotazy, jednak jak dlouho po porodu můžu dát naši adoptovanou kočičku vykastrovat? A jak poznám, které kotě je kluk a které holka? :-) Teď jsem se tu dočetla, že by měla jít koťátka ve 4 týdnech na odčervení, takže je vezmu k veterináři a ten to snad v nejhorším pozná :-). Díky a přeju vše dobré, Petra