Co je kočičí AIDS?
FIV - virus imunodeficience koček ("kočičí AIDS")
Toto onemocnění pro svou podobnost s nemocí AIDS u lidí bývá označováno jako „kočičí AIDS“. Virus ale napadá pouze kočkovité šelmy, není přenosný na člověka ani na další domácí zvířata. Vyskytuje se po celém světě. Bohužel neexistuje žádná specifická terapie nemoci a není možné ani kočky vakcinovat. Virus FIV patří do skupiny lentivirů, způsobuje těžkou imunitní nedostatečnost a snižuje počet bílých krvinek, ale nezpůsobuje rakovinu.
Přenos viru
Virus je přítomen v krvi, ve slinách, v mlezivu, mléce a mozkomíšním moku. Ve vnějším prostředí je poměrně málo odolný – pro přenos infekce je proto nutný přímý a relativně těsný kontakt mezi kočkami. Nejčastěji dojde k přenosu kousnutím nakaženým zvířetem, proto jsou nerizikovější skupinou nekastrovaní toulaví kocouři, dále pohlavním stykem. Koťata se mohou infikovat již v děloze, během porodu, slinami, mlezivem nebo mlékem.
Průběh nemoci
Po proniknutí do organismu se virus nejprve usadí v mízním systému. Kde může přetrvávat měsíce až roky než se nemoc projeví. Při propuknutí nemoci dochází k silnému oslabení imunity, virus ničí bílé krvinky a organismus tak není chráněný proti infekcím.
Klinické příznaky
Po 4 - 16 týdnech od nakažení může dojít k chudokrevnosti, zánětům v dutině ústní, zánětům očí a kůže v oblasti hlavy a zvětšení mízních uzlin. Některé kočky mají horečku nad 39 °C. Tyto nespecifické příznaky většinou po několika dnech vymizí. Kočka se tedy jeví jako klinicky zdravá až několik let, pro okolí je však nebezpečná nosičstvím viru. V rozvinuté fázi onemocnění, kdy dojde k výraznému oslabení imunity, nastupují opět nespecifické příznaky jako je horečka, chudokrevnost a záněty v dutině ústní. Majitelé si mohou všimnout nechutenství a ztráty hmotnosti. Kočka trpí chronickými infekcemi kůže, dýchacího traktu, močových cest a očí. Později se přidává také postižení trávicího systému. Kočky zvrací, odmítají potravu, nebo mají průjem a krev ve stolici.
Diagnostika
Přímo v ordinaci se provádí rychlý krevní test, který je spolehlivý nad 90 %. Obvykle se provádí dva testy po sobě v rozestupu 2-3 týdnů, aby se vyloučila možnost "falešného negativního" výsledku. Jelikož test je průkazný až několik týdnů po nakažení. Koťata FIV pozitivních matek je doporučeno opakovaně testovat v 6 měsících věku, do té doby kolují v krvi koťat protilátky od matky, což by dávalo falešně pozitivní výsledky a zdravé kotě by mohlo být mylně považováno za FIV pozitivní. Pokud je v rozporu výsledek testu a klinický stav kočky, je možno provést laboratorní test PCR (polymerase chain reaction), kde se prokazuje přímo genetická informace viru v krvi.
Terapie a prevence
Toto onemocnění je nevyléčitelné a kočka nakonec podlehne některé z infekcí, proti kterým se nedokáže bránit. Do určité míry můžeme kočkám pomoci bojovat s infekcemi pomocí antibiotik, pravidelně kočky odčervovat a vakcinovat proti ostatním přenosným onemocněním. Kočku držíme v karanténě, nevystavujeme ji stresu, podáváme jí kvalitní krmivo a látky posilující imunitní systém. Kočku není třeba hned utrácet, pokud se však rozvinou výše uvedené příznaky, je vhodné zvážit euthanasii. Nemusíte se pak bát pořídit si kočku novou, protože virus není v prostředí odolný, na vzduchu rychle odumírá.
Bohužel proti viru FIV neexistuje žádná vakcína. Prevence spočívá v testování koček a izolaci pozitivních zvířat od zdravým. Riziko nakažení Vaší kočky lze minimalizovat chovem pouze v domácnosti či kastrací, aby se zabránilo toulkám a soubojům mezi kocoury.
Můžete nám zavolat na 724 142 463
nebo napsat na email kocky.sos@seznam.cz