Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdo jsme?

 

Naďa Tomalová je ta, která za všechno může  - založila v Hodoníně Kočky SOS a je jejich předsedkyní. Rozhoduje o všech důležitých věcech, tedy vlastně úplně o všem. Má doma ve svém bytě největší depozitum.
nada500.jpg

Lucie Foltýnová - je místopředsedkyní Koček SOS a je hned po Nadi tím nejdůležitějším členem. Jednak proto, že je  řidičkou a Naďa by se bez ní nikam nedostala a jednak je nejmladší, takže pokud je třeba pro záchranu kočky přelézat ploty, lézt do sklepních okýnek či se plížit v křoví - je potřeba Lucky. Lucka má v Hodoníně druhé největší depozitum.
lucka500.jpg

Funkce Aleny Březovské v Kočkách SOS je hospodářka. Alena zajišťuje veškeré záležitosti týkající se každoročního vydávání kalendářů, organizačně zajišťuje naše umísťovací výstavy a hlavně pomáhá získávat finanční prostředky šitím úžasných pelíšků, polštářků a dek.
alena500.jpg
Jana Laštovková má ve svém domě v Mikulčicích další naše depozitum. Kromě toho má na starosti kočičky na oploceném pozemku a tam jí pomáhá i manžel, který pro kočky zvelebil jejich domeček, vyrobil pro ně spoustu úkrytů, škrabadel a dalších nezbytností, vždy jen za cenu materiálu.
jana500.jpg
Další depozitum máme v Hruškách, tady úřaduje Petra Šímová. Je veselá a vždy dobře naladěná a pokud je potřeba Kočkám SOS pomoci, nezaváhá a zapojí celou rodinu.
petra500.jpgAby jste věděli co se u nás děje, je potřeba zpracovávat příspěvky na webové stránky a FB a to dělá Iva Tomančáková, taktéž vyřizuje adopce na dálku a emailovou poštu a jak říká Naďa - dělá u počítače úředního šimla, protože kontroluje, jestli je vše vyřízeno a pokud ne, tak kolegyně upomíná (oni říkají, že šikanuje). Tato práce není lehká, protože o pracovní ploše si její kočky myslí, že je to nejlepší plocha na spaní. Líza, kterou vidíte na fotce, se domnívá, že bez ní nelze napsat ani řádku.
iva500.jpgLada Buchtíková začala poskytovat dočasnou péči našim kočkám, zejména těm bázlivějším nebo těm, které měly problémy ve velké skupině koček u sebe doma v Mutěnicích. Přidala se k nám v rove 2017.
Jitka Rampáčková začala poskytovat péči našim kočkám ve svém domě v Mikulčicích. Přidala se k nám v roce 2018.
 

Další pomocníci ...

Lucie Pokorová, nám pomáhala s tiskem i výrobou letáčků, propagací a hledáním dočasek pro naše kočky. Sama pomáhala kočkám ve svém okolí, odchytávala kočky ke kastracím, dočaskovala až nakonec založila vlastní útulek pro kočky LuckyCats.  Díky její pomoci má pes Bertík nový domov.
Markéta Doležalová poskytuje dočasnou péči v Moravské Nové Vsi našim kočkám a pomáhá s péčí o kočky na našem oploceném pozemku Janě Laštovkové.
Pavlína Ilčíková poskytuje dočasnou péči v Dubňanech našim kočkám, obětavě a s láskou o ně pečuje a nerada se s nimi loučí, pokud odcházejí do nových domovů. Byla to také ona, kdo pečoval o těžce zraněnou Barunku.
Magda Nevřivá pomáhá na našich výstavách a přijala do péče už nejednu problematickou kočku.
Marie Pomajbíková pro Kočky SOS krásně maluje na porcelán i trička a všichni jistě pamatujete i na její nástěnný kalendář.
Eva Votavová, velice šikovná a schopná depozitářka, ale péči o kočky musela vyměnit za péči o dvojčata. Ale i tak, kdykoliv může, přijede pomoci na výstavu nebo s prodejem v krámku a nyní má v dočasce jednu kočku.
Jana Šilhanová velmi obětavě pomáhá opuštěným kočkám v okolí Valtic, odchytává ke kastracím, dočaskuje a to i přesto, že má v současné době miminko.
Kateřina Kršková na mateřské dovolené začala pomáhat opuštěným kočkám v okolí Hustopečí, odchytávala na kastrace a poskytovala dočasnou péči pro z.s. Mikeš i pro nás (kočky Žanda a Miňonka). V roce 2017 byl u ní ve Starovičkách postavem Kočičí domeček a zřízeno další depozitum Koček SOS Hodonín, které trvalo do roku 2019 kdy od 1.5. tady vznikl samostatný nový útulek pro kočky. Více zde.

A pak jsou tady další a další pomocníci, hlavně krmiči, ke kterým dovážíme krmivo a oni se starají o plaché kočky, všem moc a moc děkujeme.
kolaz-posledni500.jpg

 

Něco z historie ..

S péčí o opuštěné kočky začaly Naďa s Marií v roce 1989.
Naďa Tomalová (předsedkyně z.s. Kočky SOS) tehdy pracovala v nemocnici a v nemocniční zahradě odjakživa žily kočky. Tam, v suterénní laboratoři, opuštěné kočky krmila a dávala jim ven domečky z polystyrénových krabic zabalené v igelitových pytlech. V roce 2004 pak absolvovala odborný kurs odchytu zvířat na Veterinární fakultě v Brně a je předsedkyní Koček SOS Hodonín.
Marie, která po autonehodě zůstala invalidní, se o opuštěné kočky starala u sebe doma a kdejaké nalezené kotě u ní skončilo. Když ho vypiplala, snažila se ho umístit do dobrých rukou. V prosinci 2006 svou činnost pro Kočky SOS ze zdravotních důvodů ukončila. Začátkem roku 2005 se přidala další milovnice koček:

Lucie Foltýnová (místopředsedkyně z.s. Kočky SOS), která dnes s Naďou vykonává veškerou práci kolem koček (viz níže), je řidičkou a má na starosti kontrolu účetnictví Koček SOS.
Od srpna 2007 do září 2010 nám s depozitováním pomáhala v Zastávce u Brna Lenka, která spolu s manželem zateplila zahradní domek a pečovala zde o nově příchozí koťata, která byla ještě příliš plachá na to, aby mohla odejít do nového domova, od léta 2009 do ledna 2011 jsme měly dočasnou péči v Bojanovicích, od léta 2010 do června 2013 dočasnou péči u Věry v Lužicích  a od června 2012 do jara 2014 byla dočasná péče u Lenky v Hodoníně.
Nyní kromě dvou hlavních depozit u Nadi a Lucie v Hodoníně máme od roku 2010 depozitum u
Jany Laštovkové v Mikulčicích, od března 2014 u Jarky depozitum rovněž v Mikulčicích, toto depozitum bylo zrušeno a nahradila ho Pavlína Ilčíková v Dubňanech - (nyní již ukončeno a poskytuje pouze dočasnou péči několika kočkám) a od listopadu 2011 do jara 2014 bylo depozitum u Evy Votavové v Hodoníně, Eva depozitování musela vyměnit za péči o dvojčata a je na mateřské dovolené, ale stále má na starosti Kocky-online.cz, další depozitum je u Petry Šímové v Hruškách a pak máme proměnlivý počet spolupracovnic na dočasnou péči, podle aktuální potřeby.
Začátkem roku 2018 jsme zřídili další depozitum, a to ve Starovičkách u Katky Krškové - to ukončilo činnnost k 1.5.2019 a vznikl zde samostatný nový útulek z.s. Kočky u Katky.

Iva Tomančáková je sestrou Nadi, má tři naše bývalé svěřence Olivera, Žofii a Balúa a začala pomáhat v roce 2011, kdy si převzala od Lucky účetnictví, v roce 2013 si přibrala inzerci a od března 2014 má na starosti naše webové stránky, facebook, adopci koček na dálku a další.

V roce 2017 se k nám přidává Lada Buchtíková - dočasná péče Mutěnice a v roce 2018 Jitka Rampáčková - dočasná péče Mikulčice.

Naším největším cílem je, kromě snížení počtu nechtěných a strádajících koček, najít těm, kterých se ujmeme, láskyplný domov. Propagaci našeho OS měla na starosti Petra z Prahy, která pro nás v roce 2005 začala inzerovat a v únoru 2006, kdy hrozilo, že naši činnost budeme muset kvůli finanční tísni ukončit, napsala článek na v
Kočky-online.cz s prosbou o pomoc pro nás, na jejíž podnět se od kočkomilné veřejnosti vybralo cca 80 tis. Kč. Od té doby na dálku z Chýně u Prahy pravidelně referovala o naší činnosti na našich webových stránkách a od r. 2010 i na Facebooku. Petra spolupráci s námi ukončila v únoru 2013. 
S umísťováním koček do nových domovů nám od roku 2007 pomáhala Leona, která si od nás 3.12.2006 na umísťovací výstavě
Vánoce pro kočku osvojila kočičku Lizetku a později i Anušku a Gereta a v prosinci 2007 převzala od Petry inzerci. Svou činnost ukončila v létě 2014.
Naše dárce se snažíme motivovat nejrůznějšími
dárečky, které za příspěvek na péči o opuštěné kočky nabízíme. Za výrobu těchto dárečků a šití pelíšků vděčíme naší další velké pomocnici Aleně Březovské (hospodářka z.s. Kočky SOS), která s námi spoluprace od roku 2006, kdy se stala zároveň majitelkou našich tří bývalých svěřenců Adámka, Mufina a Claudinky. Alena shání sponzory, zajištuje prezentaci našeho útulku, zajištuje prodejní akce, organizuje výrobu kalendáře a diáře a další akce.

Začátky ...

Od června 2003 jsme fungovaly pod záštitou První společnosti za práva koček.
20. března 2006 jsme pak založily vlastní občanské sdružení Kočky SOS. Do dubna 2007 jsme naši činnost vykonávaly s finanční podporou paní Marcely Frei z organizace Srdce pro zvířata, od července 2007 pak nám pak opět velmi pomáhala paní Alice Oppová z
První společnosti za práva koček, která velmi významně napomohla vzniku našeho útulku a patří jí náš dík.
Převážnou většinu našich příjmů však tvoří
adopce koček na dálku a drobné příspěvky celé řady soukromých dárců, bez nichž bychom vůbec nemohli fungovat. 


A v čem všem vlastně veškerá práce kolem koček, kterou vykonávají Naďa s Luckou, spočívá?

Kastrujeme
Kastrované kočky jsou označeny nástřihem ucha a vráceny do původních lokalit. Předtím však u nás tráví v rekonvalescenci 1 až 2 dny, podle potřeby. Od r. 2006 do 31.3.2015 jsme nechaly vykastrovat celkem 2 201 koček a 1 314 kočkám našly nový domov. Více v našich zprávách zde. Na odchyt koček nás volá i zdejší Městská policie, která nemá naše zkušenosti.Uspání plaché kočky na veterině
Vše o odchytu a kastracích plachých koček
zde.

 


7.11.2010

 

Umísťujeme, kastrujeme, krmíme
Pokud kočka, která se k nám dostane, není plachá, bereme ji do našich depozit a snažíme se pro ni najít nový domov. Vzhledem k tomu, že Hodonín žádný útulek pro opuštěné kočky nemá, není těmito depozity míněno nic jiného než naše byty. Aktuálně máme čtyři depozita, z toho dvě hlavní u Nadi a u Lucky. Plaché kočky jsou den po kastraci vypuštěny zpět do původní lokality a zajišťujeme jim krmivo. Každý týden rozvážíme krmivo do lokalit, kde žijí venkovní kočky. Máme spolupracovníky, kteří tyto kočky krmí a zároveň nám hlásí, když se objeví nějaká nová, abychom ji mohly odchytit, popř. vyléčit, nechat vakcinovat a vykastrovat. Ve zbylých lokalitách přikrmujeme my. Krmíme takto cca 190 volně žijících (námi již vykastrovaných) koček. Od r. 2006 do 31.3.2015 jsme do depozit přijaly celkem 1 648 koček a našly nový domov pro 1 314 koček. Víe informací najdete v našich čtvrtletních zprávách zde.Video z depozita Nadi Tomalové 7/2010

 Řada lidí stále nechápe, proč máme byty plné koček.
Odpověď je přitom tak jednoduchá, že ji pochopí i malé dítě.

 

Léčíme a zachraňujeme 
Skoro všechny kočky, které přijdou do našich depozit, jsou nemocné, a tak je často nějakou dobu musíme léčit, proto je nejdříve najdete v "Přednabídce". Když jsou zdravotně v pořádku, necháme je vakcinovat a vykastrovat a najdete je v rubrice "Kočky, které čekají na nový domov".

   
   

Informujeme 
Součástí naší činnosti je i osvěta – prostřednictvím informování veřejnosti o problematice nekontrolovaného množení koček se snažíme lidi přesvědčit, aby své kočky dávali kastrovat. Není přitom nutné, aby se s kastrací čekalo až do 8.-12. měsíce věku, jak často veterináři, kteří žijí z poznatků získaných za studií před 10-20 lety, tvrdí. Kocourka doporučujeme vykastrovat v 6. měsíci, kočičku o zhruba půl měsíce dříve. Nevykastrovaní kocouři se navíc mnohem více toulají a jsou též mnohem častěji oběťmi různých zranění – i toto je tedy důvod, proč je nechat vykastrovat. Ovšem pozor! Je třeba je opravdu vykastrovat včas. Kocourek, který si na naléhání hormonů už „vyšlape své cestičky“, po nich bude chodit i po kastraci. Pokud tedy nechcete, aby se Vám kocourek toulal, je třeba jej poprvé vypustit ven až po kastraci.

 

Pomáháme 
Obrací se na nás o pomoc starší nemajetní občané s prosbou o pomoc s kastrací nebo o pomoc s umístěním koťat, pokud si je nemohou nechat. I v takových případech pomůžeme – objednáme kočičku k veterináři, odvezeme ji a po rekonvalescenci, kterou stráví u nás, ji vrátíme majitelce. Plachou kočku, která se přitoulá k lidem na zahradu a oni ji začnou krmit, avšak nedaří se jim ji odchytit, aby ji mohli nechat vykastrovat, odchytíme pomocí odchytové klece a po kastraci přivezeme zpět - je to pořád lepší než se za 2 měsíce (tolik trvá březost kočky) starat o nechtěná koťata.

 

Vyjednáváme 
Několik let jsme docházeli na jednání s Městským úřadem Hodonín s žádostí o jakoukoliv podporu – zde bohužel bez jakéhokoliv úspěchu. Za vše, co jsme za 4 roky naší činnosti pro hodonínské kočky udělaly, jsme od radních dostaly v roce 2004 - 2 000 Kč, v roce 2005 - 10 610 Kč a v roce 2006 - 4 000 Kč - vše výhradně na osvětu. Ale my potřebujeme na kastrace, na krmivo a veterinární ošetření! V letech 2007 a 2008 jsme žádaly Hodonín o grant, našim žádostem však nebylo vyhověno.

Proto uvítáme jakoukoliv formu pomoci, kterou byste nám chtěli poskytnout. Více o možnostech, jak pomáhat, si můžete přečíst v rubrice "Pomozte nám". Nejvýznamnější pomocí je pro nás adopce na dálku.


 

Kočky SOS a média

  • Dne 10.6.2018 natáčela v našem depozitu televize Prima reportáž do pořadu Vychytávky Ládi Hrušky na téma "Jak pomoci opuštěné kočce". Na reporáž se můžete podívat zde, začíná před 15.minutou
    hr3.jpg
  • Dne 21.9.2017 vyšel rozhovor s Nadou Tomalovou v internetovém magazínu Ženy, s.r.o.
  • Dne 13.12.2007 byla v pořadu Dobré ráno odvysílána reportáž z depozita Nadi Tomalové - zhlédnout ji můžete na youtube.

Obrazek

 
 
Aktualizováno dne: 16.8.2019
 

Náhledy fotografií ze složky U nás

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Močení kočičky mimo wc

(Rostislav Orel, 8. 9. 2018 12:24)

Dobrý den, potřebuji radu, máme v bytě dvě kočičky a čas od času se stane, že některá z nich vykoná potřebu mimo wc. Do postele, na pohovku, na koberec. Proč toto dělá?
Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

Re: Močení kočičky mimo wc

(Kočky SOS, 8. 9. 2018 13:33)

Dobrý den,
kočička, která to dělá má jednoznačně nějaký problém, něco jí vadí nebo je nemocná.
Lepší by bylo, kdybyste zavolal na 724 142 463 a probereme to spolu.
Protože nevím jestli je kočka kastrovaná, jestli ne, mohl by to být i tento problém, může mít na děloze cysty, může mít bolesti a upozorňuje na to tímto způsobem.
Také může mít nemocné močové cesty, to by znamenalo zase bolesti a kočka proto močí mimo. Proto jako první doporučuji návštěvu veterináře a vyloučit zdravotní problémy.
Dále je důležitá otázky - OD KDY to dělá? Nezměnilo se v u dobu něco u vás, nepřibyl nový člen domácnosti, nezměnili jste druh steliva, nevyměnili jste WC? Jakákoliv změna, která by kočce vadila se může tímto projevit.
Popřemýšlejte a pokud budete potřebovat, zavolejte.

Kalendář.

(Jozef Držiak, 8. 8. 2017 6:17)

Dobrý den, chtěl bych si přijít pro stolní kalendář osobně, je to možné? Pokud ano, prosím adresu. Děkuji
Případnou odpověď na: jozef.drziak@seznam.cz