Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pořidili jste si kočku z útulku?

Než se rozhodnete opatřit si kočku z útulku je důležité si uvědomit, že prvních pár dnů a někdy i týdnů může být náročných.

Většina těchto koček má za sebou z venku nějakou negativní zkušenost, některé prožily v útulku dlouhou dobu nebo zde dokonce vyrostly od kotěte, takže počítejte s tím, že se u vás budou bát.
Není tedy dobrý nápad otevřít přepravku a vypustit kočku do celého bytu! Kočka strachy vyhledá nejbližší úkryt a vleze vám za skříň, za pračku apod. a nebude chtít úkryt opustit.

Proto se na příchod kočky připravte.
zuz-domek-300.jpgVyberte klidnou místnost, většinou to bývá ložnice a připravte tady kočce zázemí - přehoďte přes stolek, židle, křeslo apod. deku a udělejte kočce stan, domeček, jaký si staví přo hře děti. Dejte jí do úkrytu pelíšek, jídlo, vodu a WC (nebo do blízkosti tohoto úkrytu). Při příjezdu domů se s kočkou v této místnosti zavřete a teprve ji vypusťte z přepravky. Klidně na ni mluvte, pokud se nechá, pohlaďte ji.

Od této místnosti nechte pootevřené dveře, aby kočka mohla slyšet zvuky vaší domácnosti, případně z úkrytu vše pozorovat. zuzanka300.jpg
Choďte kočku "navštěvovat", vždy na ni promluvte, pohlaďte ji. Nevadí, když na návštěvu zajdou i vaše domácí kočky.
Počítejte s tím, že první dny může kočka odmítat potravu i vodu, někdy ani nepoužije WC. Pokud máte děti, vysvětlete jim, že zatím musí kočičku nechat v klidu a počkat až sama za nimi přijde.

zuz-domek-350.jpgNěkdy je lepší si kočky nevšímat, nechodit za ní a nehladit. K takovým kočkám patřil i Mick. Přečtěte si zprávy po jeho příjezdu od 22.6.2015 zde.
Určite poznáte sami, zda kočku stojí o pohlazení a kontakt s vámi.
Také se podívejte, jak si vedl v novém domově Fido, kterému jeho noví majitelé říkali "tajný agent", protože kocour se jim vůbec neukazoval, jedl a hrál si s druhým kocourem pouze v noci, zprávy od 20.4.2014 najdete zde.

Může se stát, že kočka bude v noci naříkat, mňaukat a že se špatně vyspíte. Nedivte se jí, nechápe proč je na tomto pro ni cizím místě, neví, co ji tady čeká, bojí se a její smutno po jejím bývalém domově. Pozor na okna (ventilačky!) - kočka se může snažit hledat cestu ven! Síťujte!
Aby si u vás zvykla, musí být měsíc doma, teprve pak může poprvé ven, více zde.
V noci se asi odváží z úkrytu a bude zkoumt váš byt, nezlobte se na ni, když se jí podaří něco shodit.

zuza350.jpgJsou kočky (obzvláště mladé a koťata), které se hned budou chovat jako doma a nebudete mít žádné potíže. To je ta ideální varianta.
Ale jsou i ty, které při přemístění do nového domova potřebují čas a vaši trpělivost. Ony neví, že u vás jim bude stokrát líp, než v útulku s šedesáti dalšími kočkami, kde není dost času na mazlení a hlazení, ony potřebují čas, aby to zjistili.

Velmi dobře si počínali noví majitelé Zuzanky (z jejich alba jsou i fotky v tomto článku), přečtěte si celý příbeh zde.

Naše tipy:
trixie180.jpgMějte doma připravený kozlíkový spray, který můžete stříknout do připraveného domečku nebo na pelíšek, kočku tato vůně velmi uklidňuje a navozuje příjemné pocity. My ho kupujeme v ZOOHITu, ale měl by být k dostání ve všech obchodech s potřebami pro zvířata.
Výborný je také feromonový obojek, který uvolňuje přírodní feromony a ty kočku uklidňují.

 

Děkujeme, že jste si vzali kočku z útulku a chcete jí dát domov. Proto se nevzdávejte hned na začátku, vydržte a kočka vám to stonásobně vrátí svou láskou. A co je pár týdnů proti všem těm létům, které s ní pak prožijete. O tom jak usnadnit příchod nové kočce si můžete přečíst i zde.

z350.jpg

Zuzanka už úkryt nepotřebuje, spinká na klíně ...
 

A takto si zvykala Alenka:

alenka-zvykani.jpg


Nestačí vám výše uvedené informace?
Zavolejte nám na telefon 724 142 463, rádi vám poradíme!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kočka od 14.8.z utulku

(Jaroslava, 19. 8. 2019 12:19)

díky článku od vás už nemám nervy že zatím nejí a nechodí na záchod ale už koukala z okna

Kočka od 14.8.z utulku

(Jaroslava, 19. 8. 2019 11:57)

díky článku od vás už nemám nervy že zatím nejí a nechodí na záchod ale už koukala z okna

Nová kočka z depozitu

(Helena , 13. 8. 2019 13:10)

Děkuji za Váš super článek. Zrovna předevčírem jsme si přivezli z depozitu 1.5letou kočku, která byla v minulosti pravděpodobně týraná. Je odtažitá, velice plachá a bojácná. Vše jsem připravila tak, jak popisujete v článku. Adaptuje se v samostatném pokoji, kde má vše potřebné, několik pohodlných úkrytu, které obměňuje, ale obvykle je neopouští. Mimo pokoj zatím nechodí. Hladit natož chytit se nenechá, nestojí o kontakt, couvá před pohlazením a při doteku prská. V noci hlasitě naříká, takže nemůžeme spát. Chápu to tak, že je ve stresu z nového prostředí a že potřebuje hlavně čas k adaptaci. Cítím to tak, že kočička potřebuje klid a být sama, nanejvýš si s ní chodím povídat, nehladim, nechytam. Naštěstí nemá problém s příjmem potravy ani chozením na WC. Paní z depozitu, odkud jsme kočičku brali, mi však doporučovala přesný opak - kočku i proti její vůli chytit a hladit, aby si zvykla, že jí nic nehrozí. U nich v depozitu nemňaukala, hrála si. U nás naopak. Jsem na pochybách, zda v ní spíše neposílim agresi a negativní emoce, když budu dělat něco proti její vůli. Jak dlouho může trvat adaptace? Jaký postup by jste doporučili vy? Děkuji moc.

Re: Nová kočka z depozitu

(Kočky SOS, 13. 8. 2019 13:41)

Paní Heleno,
kočka se může bát, může v noci naříkat, některé kočky s přemístěním problém nemají, jiné si na nový domov zvykají déle a chce to hodně trpělivosti.
Rada, kterou jste dostala je podle nás špatná. Nikdy kočku neberte, nehlaďte proti její vůli, nemá to smysl a může do skončit kousnutím nebo poškrábáním!
Kde dávají takové rady, odkud máte kočku?
Snažte se ale u kočky trávit hodně času, prostě jen být s ní, klidně na ni mluvit, nebo jen aby vás mohla pozorovat, aby si a vás zvykala a nebála se.
Existují však i kočky plaché, které se nikdy pohladit nedají a pomazlit nepřijdou, takové kočky my do nových domovů neumísťujeme a nevím jestli jste nebyla třeba podvedena, takto ze začátku se to rozlišit nedá - kočka i mazlivá se může takto bát, ale pokud to není plašanka, bude se to postupně lepšit.
Pokud budete potřebovat poradit, napište nám na email kocky.sos@seznam.cz
Škoda, že jste si nevybrala kočičku u nás ...

Průjezd

(Iveta Majerová, 7. 10. 2017 15:52)

Dobrý den.
Byla by možnost mít kočičku v prvním měsíci v průjezdě/garáži? Je tu samozřejmě i možnost koupelny, ale byt nepřipadá v úvahu, protože máme zakrslého králíčka.
V zimě je zde velké chladno, v létě je tu ale příjemně. Šel by tedy i průjezd, v teplejších časech?
Děkuji za odpověď, přemýšlíme nad adopcí. :)

Re: Průjezd

(Kočky SOS, 7. 10. 2017 17:41)

Dobrý den,
tak to se nám moc nelíbí. Proč v průjezdě? Co tam bude sama dělat?
Naše kočky jsou kontaktní, stojí o to být s člověkem, mazlit se a hrát si, v průjezdě by jí bylo smutno a snažila by se dostat ven, mohla by utéct a ztratit se.
A proč v průjezdě, kam by vlastně po měsíci z toho průjezdu šla, jen na dvůr a do bytu domu by nesměla?

Re: Re: Průjezd

(Iveta, 9. 10. 2017 11:04)

Takhle jsme to udělali už s dvěma kočkama, maminka je doma, aby se starala o postiženou sestru, takže u kočičky byla pečená vařená, měla veškerou péči.
A kočky doma zásadně nemáme, máme venkovní, které v případě nutném (chvíle po kastraci, po jiné operaci) máme v koupelně, průjezd mají otevřený. Drží se u nás a necourají, opravdu mají veškerou péči, o to se nebojte.

Máme obrovskou zahradu a za ní zahradu dvakrát větší, která patří sousedovi, a kočičky na ní velice rády chodí. Ale jak už jsem řekla, spíš se pořád drží u domu, kde mají pelíšky, dřevěné domečky, žrádlo i čerstvou vodu z čtyř různých zdrojů... A hlavně mnoho lásky!
Sousedovy kočky závidí. :D

Poděkování za Vaši práci

(Kateřina Klimčáková , 7. 9. 2017 17:52)

Jelikož už s útulku jednu kočku máme tak bych klidně vzala další ale máme doma ještě dožívajícího pejska. Klaním se Vám o Vaši starost to je k nezaplacení a pokud nám Terezka odejde po 14 letech určitě se ozvu. Kateřina Klimčáková, Ostrava. Magdalenka naše kočka by potřebovala parťačku.

Děkuji!!

(Jana, 4. 6. 2017 21:42)

Přivezli jsme si kočičku z depozitu včera večer a touto dobou už jsme všichni "na prášky". Jasně, že je za skříní, jasně že se nejde ani najíst, napít, na píseček...Neumíte si představit, jak se nám po přečtení ulevilo. Posuňte v nabídce hned pod podmínky osvojení :) Děkujeme!

Re: Děkuji!!

(Kočky SOS, 4. 6. 2017 22:59)

Škoda, že jste si nevzali kočičku od nás, všechny tyto informace byste dostali předem. Pokud je kočka pořád za skříní, připravte jí v klidné místnosti zázemí a kočku zpoza skříně vytáhněte, třeba i za kůži na krku a přeneste ji. Nebo pokud to nepůjde, odsuňte skříň co nejvíc, ať tam má trochu pohodlí a dejte ke skříni stolek nebo křeslo a přehoďte deku. Do ukrytu dejte záchod, jídlo, vodu. Mějte trpělivost. Hodně štěstí.

Re: Re: Děkuji!!

(Jana, 5. 6. 2017 20:37)

Máme to k vám z ruky, jsme od Plzně. Udělali jsme už včera všechno, co píšete, jen jsme jí nevytáhli ven (ale odtáhli skříň). V noci už byla venku, i se napila, já myslím, že ještě trochu trpělivosti a zvládneme to. Tu minulou jsme měli 17 let. Díky za váš čas a přístup!

Re: Re: Re: Děkuji!!

(Kočky SOS, 5. 6. 2017 22:24)

Aha, tak z Plzně to máte k nám opravdu daleko :-) Určitě to zvládnete, může to trvat, ale dejte kočičce tolik času, kolik potřebuje. Jestli jste v domku a máte v plánu pouštět kočku ven, tak až po měsíci! Čtětě prosím Zásady přemístění koček - vlevo v menu.

Kdyby...

(Vlaďka, 9. 5. 2016 19:39)

Tohle kdybych si přečetla před 5 lety, netrčel by Mišan pod knihovnou 2 dny a následně na lednici týden...člověk se snaží ho nějak přesvědčit o své náklonnosti, ale kočka to vidí jinak. Super návod, který prosím opakovaně publikujte aspoň 2x ročně nebo i před umísťovačkami, asi bych ho dala i přímo na Váš web:-)

Re: Kdyby...

(Kočky SOS, 9. 5. 2016 22:23)

Děkujeme za pochvalu! Ano, máme v plánu toto opakovaně připomínat a na umísťovacích výstavách natiskneme a dáme každému majiteli. Ke zpracování tohoto problému nás právě přivedlo opakování chyb nových majitelů a hlavně nedostatečná trpělivost některých lidí. Tak doufáme, že toto pomůže.

SKVĚLE

(Jitka, 29. 4. 2016 11:11)

Dobrý den všem,
naprosto důležitý, zásadní článek!
Veliké díky za všechny zájemce o adopci kočiček.
S přáním "ať se daří", Vaše Jitka.