Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak je to s alergií na kočky

11. 4. 2017

Jak je to s alergií na kočky? Musím se koček zbavit? Čtěte zde.

 

Je již známo, že kočka je pro člověka největším možným alergenem. Jste na kočku alergičtí? Máte kočku doma? Jaké jsou možnosti v léčbě alergie a jaké máte možnosti, nejste-li ochotni se zvířecího mazlíčka vzdát?
Lidé, u kterých se projeví alergie na kočku, se dělí do dvou táborů. Jedni jsou ti, kteří mají kočku doma a okamžitě alergen odstraní – a zřejmě s nimi souhlasí každý lékař. Jsou také milovníci koček, kteří se koček nevzdají za žádnou cenu a jsou zastánci názoru, že ve styku s alergenem se přirozeně vytvoří imunita. Ne každý však má sílu překonávat nepříjemné projevy alergie kvůli chvilkám mazlení se s kočičím kožíškem.


Základní mýtus o alergii na kočky
Lidé se bohužel domnívají, že alergii způsobuje srst kočky, ale to je omyl. Alergie totiž mají na svědomí kočičí sliny, které se dostávají na srst při jejím olizování. Dále také odumřelé buňky kůže, moč a výměšky mazových žláz. Tyto malinkaté částečky bílkovinné povahy se mísí s prachem z prostředí, nacházejí se na vypadané srsti, a kolují tak vzduchem ve vaší domácnosti. Proto pokud se domníváte, že kočičí plemeno bez srsti Sphynx je zcela antialergenní, můžete se spálit. Výhodou tohoto plemene je to, že se musí koupat jednou až dvakrát týdně, a tudíž alergeny spláchnete s vodou, ale jste-li opravdu silní alergici, zřejmě si nepomůžete.
Znám slečnu, která se chtěla věnovat chovu, pořídila si hned dvě kočky. Předem si však nezjistila, zda má alergii, a ta se záhy začala projevovat alergickou rýmou. Ač nerada, rozhodla se jednu kočku dát pryč. Otázkou je, zda jí to pomůže a nakolik. O alergiích by člověk měl přemýšlet dříve, než si kočku pořídí, a měl by si předem určit stanovisko, jak bude postupovat, pokud by se alergie objevila. Člověk je totiž zodpovědný nejen za sebe, ale také za zvíře, které si pořizuje. Každé zvykání si kočky na nový domov je stresující a u kočky se mohou projevit nejen nemoci, ale také psychické potíže. Této slečně se nemůžeme divit, že se takto rozhodla, kdoví jak bychom v její situaci jednali my. Ale jsou nějaké možnosti, jak alergickým reakcím předcházet?

 

Prevence a čistota jsou základ
Máte-li kočku jednu anebo dvě, je zcela jedno. Co je důležité, je určitá hygiena v chovu koček. V stanovách chovatelského řádu FIFe je zmíněno, že na jednu kočku náleží minimálně 6 m2 prostoru. Je to z důvodu dostatku kyslíku i životního prostoru pro kočky. Kočka potřebuje své soukromí, prostor k hrám, ale pokud je tento prostor menší, je jasné, že i alergenů se v takovém prostředí nachází víc.

Co ale alergikovi způsobuje největší potíže? Zcela jistě kontakt s prachem v místnosti, kde jsou kočky. Chlupy se slinami a prachem jsou v prostoru a třeba zametání anebo vytírání prachu jsou pro alergika nepříjemné. Zcela jistě nejhorší činností s množstvím alergenů je vybírání záchůdků. Pokud jste tedy alergik, požádejte někoho, aby vám s touto nevábnou činností pomohl.

Další důležitou věcí je odstranit koberce, ve kterých se alergeny zachycují. Podlahy se daleko lépe udržují v čistotě. Pořiďte si dezinfekci, ale kočky musíte z místnosti odstranit, dokud podlaha neuschne všude v místnosti, jinak byste si kočky mohli otrávit. Výbornými prostředky jsou Sanytol anebo Desprej – ten je vhodný i k dezinfekci těžce nedostupných míst a pelíšků. A na pelíšky nezapomínejte. Pravidelně je perte a dezinfikujte, škrabadlo vysávejte a také dezinfikujte – v nepřítomnosti koček! A nezapomeňte dezinfikovat kočičí WC minimálně jednou týdně, zamezíte tak také šíření bakterií.

Pokud vám to prostory dovolují, do ložnice kočky nepouštějte. V noci se vaše tělo zregeneruje a připraví se na boj s alergenem. Opravdu existují případy, kdy se podařilo alergické reakce zmírnit soužitím s kočkou a dodržováním výše popsaných tipů.
Další osvědčenou metodou je pravidelné koupání vaší kočky, alespoň jednou týdně. Pozor, pouze šamponem pro kočky! Uvidíte, zda vám to pomůže.
Nejhorší pro kočku je, když se jí v bytě začnete vyhýbat a přestanete se s ní mazlit ze strachu z alergie. Kočka vašemu chování nerozumí a může začít trpět, mohou se začít projevovat i potíže s chováním.

 

Účinná léčba
Co pomáhá proti alergii? Určitě navštivte lékaře a ten vám předepíše léky na alergii, pokud máte astma, dostanete inhalátory. Dávkování přísně dodržujte. Jako podpora léčby alergií se výborně osvědčila hlíva ústřičná, která se může pravidelně dvakrát denně užívat. Znám případ, kdy se alergie zmírnila natolik, že hlíva nahradila léky na alergii. Takto výrazně může hlíva zaúčinkovat hlavně v začátcích alergií.
Čaje z mateřídoušky jsou také skvělým pomocníkem. Po jednom šálku večer se vám uleví a dýchání se uvolní. Na trhu je mnoho zaručených pomocníků, ty však musíte sami vyzkoušet. Na každého platí něco jiného.
Nejvhodnější je však řešení dražší, ale zato účinnější. Můžete se obrátit na svého alergologa anebo imunologa a poptat se na možnost vytvoření vakcíny na míru pro vás. Řešení problému spočívá v tom, že po dobu několika dní až týdnů sbíráte vypadané chlupy s prachem ze země i z kočky a přímo na tyto alergeny je možné připravit vakcínu. Samozřejmě něco to stojí, ale není snad skvělé, že je zde možnost, jak si ponechat kočičí miláčky a zbavit se přitom alergie?

Pokud vám říká váš lékař, že jediným řešením je zbavit se kočky, najděte si jiného lékaře. Znám jeden případ chovatelky, která s manželem i dětmi trpí astmatem a lékař na ni doslova křičel, aby dala ty kočky pryč. Našla si jiného lékaře, který má rád domácí mazlíčky a sám má alergii i zvířata, a společnými silami našli cestu k vhodné léčbě.

Pamatujte, že léčba alergií si vyžaduje také vaše odhodlání bojovat s ní, stejně jako s jakoukoliv jinou nemocí. Pokud milujete svá zvířata, jistě najdete řešení, jak zvládnout jejich chov i alergii.

Text: Mgr. Tereza Turoňová
IFAUNA, 3.9.2012

 

snimek-obrazovky--1854-.pngVyzkoušejte roztok pro odstranění alergenů! Více zde.

Můžete nám zavolat na 724 142 463
nebo napsat na email kocky.sos@seznam.cz

 

Komentáře

Přehled komentářů

Alergie na zvířata a možnosti

(Lukáš Chládek, 5. 9. 2018 12:00)

Alergenem neni srst, ale alergeny v srsti zachycene - sliny, vykaly a odumrela pokozka + roztoci. Pokud mate na kocku alergii, jedinou moznosti je Sfinx a to pouze pokud mate jenom mirnou alergii. Podrobne jsme se rozepsali na blogu -- https://www.slimming.cz/alergie-na-zvirata/

Re: Alergie na zvířata a možnosti

(Kočky SOS, 5. 9. 2018 12:25)

Přesně to je v článku napsáno:
Lidé se bohužel domnívají, že alergii způsobuje srst kočky, ale to je omyl. Alergie totiž mají na svědomí kočičí sliny, které se dostávají na srst při jejím olizování. Dále také odumřelé buňky kůže, moč a výměšky mazových žláz ...

No a právě proto, že nejde o srst, ale sliny nemusí býr kočka Sphynx to správné řešení, i ona se čistí jazykem a slinami.