Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdy a jak kastrovat?

8. 11. 2006

Spousta veterinářů, kteří žijí z poznatků nabytých při svém studiu, doporučuje lidem kastrace v pozdějším věku. Ti, kteří sledují výzkum a dovzdělávají se stále, však doporučují kastraci  u kočky ve 4. - 5. měsíci, u kocoura v 5.-6. měsíci.


 

Kdy a jak  a proč kastrovat kočku?

My kočky kastrujeme ve věku 5 nebo 5,5 měsíců. Máme zkušenosti, že v tomto stáří se již začne kočička mrouskat, protože je pohlavně dospělá a hormony začnou fungovat.


kastrace-mala.jpgNaše praktické zkušenosti ukázaly, že mladé kočičky snášejí kastraci lépe než starší. U kočičky se jedná hlavně o to NEČEKAT až dojde skutečně k mrouskání, protože v tu dobu jsou orgány prokrvené a kastrace není vhodná. Musí se pak čekat, až mrouskání, které se projevuje tak, že kočička se přehnaně mazlí, stále se hlasitě projevuje, nastrkuje zadek a zvedá ocásek a dokonce může značkovat močí -  odezní, což je nepříjemné pro Vás a ještě více pro ni. Takže netrapte ani ji ani sebe a veterináři, pokud doporučuje kastraci v pozdějším věku, klidně řekněte, že si přejete kastraci již v 5. měsíci a nebo vyhledejte jiného.

V západních evropských zemích je běžné, že se kastruje již ve 2.-3. měsíci laparoskopicky. U nás se však vychází z doby pohlavní dospělosti, a to je, jak uvedeno výše, v 5 - 5,5 měsících. Také podle váhy se dobře dá orientovat, i my kočičky zvážíme, aby nebyly podvyživené. Minimální váha kočky pro narkozu je 1,75 kg.

Nové trendy v kastraci koček zde a zde.

Před kastrací se též zeptejte veterináře, jakou metodou kastruje. Někteří veterináři totiž odebírají pouze vaječníky, přičemž miniaturní kousíček vaječníku, který by případně zůstal v těle, by se mohl obnovit a dorůst. Pokud by dorostl, kočička by stále měla dělohu a přitom možnost chodit ven, bylo by neštěstí hotovo - za 2 měsíce by přivedla koťata. Proto je vždy lepší odebrat při kastraci i dělohu, když už je kočka v narkóze a má otevřené břicho. Za to riziko to nestojí.

Kastrovat je nutné i kočky, které žijí v bytě, nemají přístup ven a nehrozí, že vám přivedou nechtěná koťata! Je to proto, že když kočky mrouskají a nemůžou zabřeznout, jsou velmi nešťastné a frustrované, nervozní, na vaječnících se jim dělají cysty, na děloze velké jizvy. Mrouskání je pro kočky vysilijící a vyčerpávající. Kočky mívají bolesti a třeba ani netušíte, že pokud je kočka nevrlá, nespokojená, občas může močit mimo WC, že příčinou toho všeho je, že je nekastrovaná a má bolesti. Nechejte kočku vykastrovat a uvidíte, že to bude k jejímu prospěchu!


Kdy kastrovat kocoura?

Co se týká kastrace kocourů, veterináři často radí počkat, až začne kocourek značit. To však bývá již pozdě. Tady jsou důvody:

1) podle posledních studií kastrace kocourky ve věku 5 - 6 měsíců nijak nepoškozuje, není tedy třeba déle čekat
2) značení silně zapáchá a přetrvává v bytě i několik měsíců
3) když kocourek už jednou začne značit, nemusí tomu kastrace zabránit a mohl by pokračovat ve značení i po kastraci, což by bylo velmi nepříjemné
4) pokud je v domácnosti více kocourků, mohlo by mezi nimi čekání na pozdější kastraci způsobit velkou rivalitu - přeznačkovávali by se, stali by se z nich soupeři a mohli by se začít rvát
5) kastrace v pozdějším věku, kdy už začnou působit hormony, kocourky velmi stresuje, protože se budou chtít pářit a budou mít tendence se za každou cenu dostat z bytu - často se jim to v nestřežené chvíli i podaří a už by je nikdo nemusel najít
6) pokud byste s kocourkem jezdíte např. na chalupu, mohl by utéct za kočkami a ztratit se

U kocourka proto trvejte na kastraci ve věku 6, nejpozději 7 měsíců. Děláme to tak již několik let a nikdy žádný kocour neměl problémy. Máme to ověřené z praxe, prošly nám rukama stovky kocourů a koček.

Přečtěte si jak to může dopadnout, když budete otálet s kastrací:

3.5.2014
Dobrý den,
po příliš dlouhé době nové zprávy o Orim a Mercy z Brna. Za ty necelé dva roky jsme toho spolu prožili docela dost :)
Oriho jsme vykastrovali jen o měsíc později, než jste nám doporučovaly a pak jsme toho dalšího půl roku litovaly, protože tak dlouho ještě značkoval. Měl pár svých míst, která měl obzvlášť rád. Používal je kdykoliv nebyl spokojený - nejčastěji ráno, když jsme podle něj dostatečně brzo nevstaly a nevěnovaly se mu, nebo prostě na truc. Docela dobře jsme za tu dobu vychytaly odsmraďovací techniky :D

Tento problém se ale vyřešil po příchodu našeho dočasného kočičího hosta Drobky, kterou potřebovala moje kamarádka pohlídat, dokud jí nenajde nový domov. Možná to byla její přítomnost, přidání dalšího záchodku nebo kombinace obojího, každopádně od té doby je od toho klid. Drobka tu s námi byla asi tři měsíce, Ori před ní měl velký respekt a Mercy ji nesnášela :D
Mercy byla také vykastrována, po svém prvním mrouskání - už nikdy nechci zažít v bytě mrouskající kočku! Mercy má krásný zpěvavý hlásek a za tu dobu mrouskání ho pěkně vypilovala (opravdu bylo poznat jak se zlepšuje). Jen by bylo lepší, kdyby nám tu nezpívala pravidelně ve tři hodiny ráno :D Pokud bude nějaké příště, už se nenechám ukecat na nějaké "po prvním mrouskání"!

Mercy a Ori, více zde. 

Verzi dokumentu k vytištění najdete zde.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

muj milacek Micicek

(Dagmar, 2. 4. 2014 23:50)

Já mám kocourka je mu 19 měsíců. Nenechala jsem ho vůbec kastrovat. Rad by chtěl holčičku ale vůbec nemá zájem utíkat ven. Od narozeni je doma. Je naucen na čistotu. Jen se vycura , hned mu to či tím. I když udělá kakiky, též hned čistim. Vůbec neznackuje, žádný pach není. Já si vůbec nemusím stěžovat. A když se jde vycurat a hned to či tím , tak opravdu to voní jak když je podesti ta čistá vune. Když ho pochvalim ze cural tak mu říkám moje vonava deštičko. Je vonavy velmi cistotny Kocourek. Nevidím důvod proč by mel jít na kastraci.

Re: muj milacek Micicek

(Iva Tomančáková, 3. 4. 2014 10:56)

Jestli váš kocour voní po čurání "jako po dešti" tak máte něco s čichem. No hlavně ho nepouštějte ven ať se nepodílí na plození dalších nechtěných koťat.

Re: muj milacek Micicek

(jana, 8. 8. 2014 18:32)

zvláštní...kocourek značkovat nemusí, ale jeho moč je agresivní a páchne

Re: muj milacek Micicek

(Věra, 30. 8. 2015 23:13)

Já mám taky tak starého kocourka žije jen s námi doma není kastrovaný a vůbec mu to nevadí .Ani neznačkuje a taky se mně zdá .že čurání v záchodku mu nesmrdí.

Re: muj milacek Micicek

(Hannah, 14. 3. 2019 9:42)

Proboha, to píšete o kočce nebo o svém milenci?:-D

věk

(Anonym, 12. 6. 2018 20:46)

Co by se stalo, kdyby se kočka kastrovala az třeba v 5ti letech?

Re: věk

(Kočky SOS, 12. 6. 2018 21:22)

Vůbec nic se nestane, naopak, kočka může mít v děloze různé cysty a potíže o kterých ani nevíte, rozhodně neváhejte a nechte kočku kastrovat.

Je to dobrý nápad?

(Barbora, 30. 9. 2017 15:35)

Mám teď nově kocourka je mu 9 týdnů a je to venkovní kočka. Nechci aby se ztratil kvůli kočkám a tak bych ho chtěla dát vykastrovat ( samozřejmně ve větším věku ) ale bojím se případných ŠPATNÝCH následků. V jakém věku si tedy myslíte že je to nej lepší??? A jaké můžou být ŠPATNÉ následky??? Je to dobrý nápad dát ho kastrovat??? Děkuju za otpověd/i.

Re: Je to dobrý nápad?

(Kočky SOS, 30. 9. 2017 15:48)

Dobrý den,
v tom článku pod který tento dotaz píšete, je všechno napsané.
Špatné následky kastrace nejsou vůbec žádné a kocourka můžete kastrovat od 6 měsíců věku. Nápad je to rozhodně dobrý. Přečtěte si ten článek výše.
Jen moc nechápu, jak je venkovní? Pokud má kocourek teprve 9 týdnů, je to kotě, které nemá orientační smysl a venku se vám může ztratit. Navíc začíná být zima, hlavně v noci. Kotě venku nenechávejte!

Ťapík

(Karolína, 20. 9. 2017 18:49)

Nechaly jsme s kamarádkou kastrovat malého Ťapíka v necelých 5 měsících. Je to velký kocourek, stává se z něj obřík. V tom věku už měl skoro 3 kg, dneska je mu 7 měsíců a váží 3,8 kg. Vet se tehdy zdráhal, ale nakonec řekl že ano, že kocourek je předčasně vyspělý. Takže je vykastrovaný a ona má klídek. I její další kočičárna. Nemyslím si, že by mu to nějak uškodilo.

Brzká kastrace kocourů

(Dominika, 11. 1. 2017 14:01)

Píšete, že předčasná kastrace kocourů v brzkém věku jim jinak neublíží. Avšak já byla svědkem toho, že díky brzké kastraci měl kocour nedovyvinutou močovou trubici. Prostě se mu po kastraci přestala vyvíjet, takže byla rapidně zúžená. Což vedlo k jejímu ucpávání a následné tvorbě kamenů v moč. měchýři.
Jinak, svědkem takového případu jsem byla v létě 2015, což není zrovna dlouho nazpět.

Re: Brzká kastrace kocourů

(Lucka, Kočky SOS, 14. 1. 2017 23:10)

A jak je prokázáno, že zúžená trubice souvisí s brzkou kastrací? Třeba měl kocourek nějakou genetickou vadu? Až takový odborník nejsem, ale primárně u kocoura asi nebyl problém zúžená močová trubice, ale močové kameny a ty s kastrací nesouvisí.

Kastrace

(Kočky SOS, Petra, 21. 2. 2010 15:51)

Naše doporučení nevycházejí jen z našich zkušeností, nýbrž i z nejnovějších poznatků veterinární medicíny, které víme od naší paní veterinářky, protože ta si pravidelně aktualizuje své veterinární vzdělání prostřednictvím školení a seminářů. Nejnovější poznatky veterinární medicíny uvádí, že problémy s močovými cestami nemají s věkem kastrace žádnou souvislost. Potvrzují to i naše zkušenosti, protože rukama nám už prošly stovky koček. V ordinaci naopak často potkáváme kocoury, kteří jsou již staří a nekastrovaní nebo byli kastrováni v mnohem pozdějším věku než který doporučujeme pro kastraci my, a problémy s močovými cestami přesto mají.

Re: Kastrace

(Petra, 29. 11. 2013 21:30)

Tvrzení, že takto kastrujete kocoury již několit let a NIKDY ŽÁDNÝ kocour neměl problémy, je dost odvážné. No, ale každý má zkušenosti jiné. Já sama mám 3 kastrované kočky a 1 kastrovaného kocoura v 1 roce života a žádné problémy nemá, nyní mu je 6 let. Moji rodiče mají katr. kočku a kastrovaného kocoura v 9 měsících a bohužel musí mýt kvůli močovým cestám celoživotní dietu, je mu 6 a problémy u něj nastaly už v jednom roce života. Bohužel těchto případů znám více. To, že je nějaké zvíře nebo i člověk schopen mít potomky, neznamená, že má ukončený fyzický vývoj. Takže kocoury kastrovat ano, ale nejdříve v 1 roce života.

To je ale týrání!

(Sendy, 20. 2. 2008 14:25)

Považuji za týrání kastrovat kočičí děti!
Kdo to dělá, ted patří víte kam.....
Kotata nesnesou narkozu, je to velmi nebezpečné. A nechutné! Kočky se kastrují od 8 do 11 měsíců, kocouři od 11 do 13 měsíců.

Re: To je ale týrání!

(Týnka, 28. 11. 2013 21:58)

Moje řeč...od spoustu veterinářů a lidí slyším, že kocour by se měl kastrovat nejdřív když mu je 1 rok..Zítra právě jdem na kastraci..našemu kocourkovi je přes rok a protože ho nemám na chov, tak je zbytečný ho trápit. Myslím, že je to dobrý i do budoucna, že nebude mít žádný komplikace nebo nemoce..jako rakovina atd. Je mi ho sice hrozně líto, ale dělám to pro jeho dobro..ne pro moje.

sendy

(PETRA, 21. 2. 2010 12:48)

to není pravda!!my jsme nechávali kočku kastrovaT V PĚTI MĚSÍCÍCH A TO PROTO,ŽE PRVNÍ KOČKA MĚLA KOŤATA V OSMI MĚSÍCÍCH KDYŽ SI SPOČÍTÁTE JAK DLOUHO JE V BŘEZÍCH TO ZNAMENÁ,ŽE OTĚHOTNĚLA NĚKDY V PŮL ROCE!!ČÍM DŘÍV TÍM LÍP.POTOM MŮŽE BÝT UŽ POZDĚ!

kastrace

(verushka, 15. 11. 2008 20:07)

my jsme kastraci hooodně konzultovali s mnoha veterináři a ani jeden nedoporučoval kastraci dříve než kocourci budou mít roček jde o to, že jejich močové ústrojí se vyvýjí dlouho a pokud se to udělá dřív než v ročku tak můžou mít problémy...nu a z vlastní zkušenoosti vím že když jsme nechávali kocoury kastrovat tak madoši ještě neměli rok...asi tak 10měsíců nu a dneska jeden musí být na dietě kvůli tomu, že trpěl na krev v moči...:(kdo ví co to způsobovalo...a kamarádka taky kastrovala kocoura jak byl kotěcí ještě a bez pasty urinopet se téměř nevyčůrá...ale každopádně kastrovat!!!

kastrace co nejdříve

(skooupilová, 14. 12. 2006 17:44)

čaas na kastraci se neurčuje stářím, ale fyzickou kondicí, chováním a možnostmi, mám teď momentálně 16 kočičand, převážně kocourky, ale musím mít i kočičky, které regulují chování těch raubířů. 2x jsem kastrovala už ve 3měs.byli to 2kg tygříci a tak brzy začali zlobit.smrděla jim moč, čůrali kde se dá, prali se. dnes mají 7-8kg a jsou nejvěší mazlíci