Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kocour při hrách zakusuje malé kotě

19. 6. 2010

Dotaz:
"
Máme 5letého kocoura (britský modrý), k němuž jsme si teď pořídili koťátko (kočka domácí). Vypadá to, že si spolu hrají, ale kocour kotě kouše za krk a někdy je to pro kotě asi bolestivé, protože naříká a bojí se ho. Je to pro kocoura jenom způsob hry, nebo to znamená něco jiného? Zatím když nejsme doma, tak jsou odděleně, ale bojím se, že až budou ve společném pokoji v naší nepřítomnosti, aby se kotěti něco nestalo."

Naše odpověď:
Toto bohužel není dobrá kombinace - kotě je malé a ke hrám potřebuje stejně starého parťáka. Na druhé straně dospělý kocour pro to nemá pochopení, takže se dá říct, že chování obou je zcela normální a já bych je prozatím spolu nenechávala o samotě, ale jen pod vaším dozorem.
Je kocour vykastrovaný? Pokud je, tak by to měla být určitě hra.
Staršího kocoura zkuste zklidnit např. pomocí  přípravku do zásuvky, který uvolňuje do vzduchu látky, které odstraňují stres a napětí. Přidávám odkaz, aby jste měli představu o co se jedná, jinak můžete pohledat a zjistit si ceny i u jiných firem, takže např. zde
nebo se dá staršímu kocourkovi pořídit antistresový feromonový obojek.

Další velmi důležitou věcí při příchodu nového kočičiho člena je přidat další kočičí WC! Uvádí se, že by doma mělo být tolik záchodků, kolik je koček + jeden na víc! Takže toto nepodcenit!
Jinak staršího kocoura za napadání mladšího netrestejte, pokud k tomu dojde, snažte se pomocí hraček odvést jeho pozornost a nezapomínejte mazlit a protěžovat staršího, aby neměl pocit, že ho chcete vyměnit za toho "malého vetřelce".
Jak kotě poroste, dá se předpokládat, že bude později rovnocenným partnerem vašemu kocourovi, jen ten začátek bude trochu komplikovaný.

dva-koc-350.jpg


Obecně se dá říct, že je lepší pořizovat kočičího kamaráda podobného stáří. V útulcích čeká spousta koček na nové domovy, podle jejich věku a povahy jistě vyberete toho správného kamaráda pro svou kočku.

Pokud si pořizujete kotě, pořiďte si rovnou dvě! Koťata potřebují ke svým hrám parťáka, potřebují se mít ke komu přitulit při spaní a nebude jim tolik smutno po kočičí mámě. Více zde.

O kočičích rvačkách najdete zajímavý článek zde.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Re: Druhý kocour v bytě - seznamování

(Helena, 13. 6. 2021 2:55)

Právě Vaše články zde mi pomohli mým kočkám lépe porozumět. Děkuji za ně!
Jinak se ukázalo, že šlo opravdu jen o hru. Starý dnes začal vyzývat nového ke hře takovým zvláštním vrkáním. Honili se spolu po bytě. Něco málo jsem i viděla - vzpřímené ocasy, jeden se schovává a číhá, a pak vyrazí. Starý úplně stejným vrkáním dřív vyzýval ke hře i mě, typicky taky z jiné místnosti.
Mám radost, že si kočičáci rozumí. Musím teda říct, že to je hodně díky tomu, jak je nový kocourek inteligentní a jak moc se celý týden snaží o dobré vztahy se všemi v domácnosti. Taky starého hodně napodobuje, například způsoby jeho hry.

Re: Re: Druhý kocour v bytě - seznamování

(Helena, 12. 6. 2021 19:29)

Ještě jeden důležitý poznatek : nový pár dnů spal v přepravce starého. Starý v ní nespí nikdy. Včera nový spal v pelíšku ve škrabadle, a dnes se tam uvelebil starý - to je úplně poprvé, co v něm spal delší dobu, navíc je škrabadlo v mé ložnici, kde starý má hned dvě sva místa na spaní, která aktivně využívá. Myslím si, že to je dobré znamení. Co si myslíte Vy? Mohlo by případně jít o snahu zabrat novému místo na spaní (nový má i jiná oblíbená místa)?

Re: Re: Re: Druhý kocour v bytě - seznamování

(Kočky SOS, 12. 6. 2021 19:50)

Je to dobré znamení! Výměna pachů, informací ... :-)

Nový kocour

(Jiří, 18. 11. 2020 23:21)

Dobrý den, mam doma 3 letého kocoura, minulý týden jsem si nechal nalezeného kocoura, rekl bych o neco mladší, ihned jsem ho nechal kastrovat. Nic méně kocouři se občas po bytě nahánějí a ten nový toho druheho jakoby obejme a kousne do krku, ten druhy většinou reaguje tím, že jenom leží a kouká ani nevymnoukne, jedna se o nějaké znaky dominance, agrese nebo čisté hry ?

Re: Nový kocour

(Kočky SOS, 19. 11. 2020 21:35)

Dobrý den,
já myslím, že půjde o hru.
Z vašeho popisu usuzuje, že je to takové naznačení kousnutí, ne? Drží ho sice, ale nestiskne, kdyby stiskl zuby pořádně, tak ten druhý kocour si to určitě jen tak nenechá líbit a nebude ležet ...

Kdyby se jednalo o nějako agresi, tak to poznáte tak, že ten agresívní bude toho druhého pronásledovat i při jiných příležitostech .. např. bude po něm sekat packou u jídla, bude ho šikanovat a zabraňovat mu třeba aby po vykonání potřeby mohl vyjít ze záchodu apod.
Pokud se mezi nimi nic takového neděje, tak tipuji, že jde o hru.
Podívejte se i na článek o kočičích rvačkách, na který jsem nově přidala odkaz ve příspěvku výše.

Re: Re: Nový kocour

(Jiří Vaněk, 19. 11. 2020 23:42)

Dobrý den, děkuji za odpověď, u jídla jsou v pořádku, když jí oba současně vedle sebe, tak jsou oba v klidu. Když jí "ten domácí" sám, má ten nový tendenci mu očichávat a lízat pod ocasem" jen mám pocit, že ho zatím nenechává moc chladným, například ho občas při spánku pozoruje a tak

Re: Re: Re: Nový kocour

(Kočky SOS, 20. 11. 2020 0:13)

To všechno jsou seznamovací rituály! Máte nového kocoura krátce, tak si postupně zvykají, pozorují se...
A to, že si domácí kocour nechá očichat pod ocasem, to je dobrá zpráva, nechává ho seznámit se svým pachem, budou z nich kamarádi. Pod ocasem, genitálie je choulostivé místo, které se nepříteli nebo tomu, koho se kočka bojí, neukazuje.
Takže - dobré to bude ... :-)
Kdyby mu nový kocourek vadil, nikdy by to nedovolil

Re: Re: Re: Re: Nový kocour

(Jiří, 20. 11. 2020 1:05)

Ještě jednou mockrát děkuji :)

Kocour a 2 kočky z útulku

(Lucka, 14. 10. 2020 11:25)

Dobrý den,

v dubnu jsme adoptovali 3 kočky. Jako první k nám přišel cca 9 měsíční hluchý kocour a jen o 1 den později k nám přišly dvě 7 měsíční kočky. Všichni jsou kastrovaní a prý už spolu žili, když byli maličká koťátka. Máme velký dům se zahradou, kočky pouštíme ven, ale kococura jen na vodítku, aby se mu nic nestalo. Místa je to pro všechny 3 víc než dost.

Bohužel se nám ale stává, že kocour kočky honí a kouše je do nohy nebo do krku tak, že kočky řvou a prskají. Jedna se dokonce z toho šoku i počůrala. Zezačátku to nebylo nijak hrozné, ale začíná to být čím dál horší. Je nám jasné, že by to mohl být znak dominance, ale kočky trpí a neskutečně řvou, takže to takhle už nejde. Když si všimneme, že je kocout opět atakuje, postříkáme ho vodou, to se lekne, a vzápětí běží k druhé kočce a začne ji dělat to stejné. Můžete nám pomoci?

Re: Kocour a 2 kočky z útulku

(Kočky SOS, 14. 10. 2020 16:15)

Dobrý den,
správně tušíte, že kocour je dominantní a to nepomůže ani kastrace, mají to tak "nastavené v hlavě".
Kocour nemůže nadále s kočkami zůstat, to nikdy nepřestane, problémy a útoky budou přibývat a kočky by z toho stresu mohly začít vykonávat potřebu mimo WC nebo stresem i onemocnět, případně pokud chodí volně ven se mohou přestat domů i vracet ...

Kocourovi musíte najít domov jen a pouze jako jedináčkovi, bez dalších koček, to je jediné řešení.

Ptáte se, zda vám můžeme pomoci? Jak pomoci? Myslela jste vzít kocoura do útulku?
Musí vám být přece jasné, co by takový kocour udělal za problémy v útulku, kde je velké množství koček, to nepřichází v úvahu. Umístit kocoura do nového domova musíte přímo od vás. Poptejte se rodiny, známých, inzerujte.
Píšete, že jste kočky postupně adoptovala, odkud? Z nějakého útulku? Obraťte se na ně s žádostí o pomoc, ať vám kocoura inzerují na jejich stránkách.
Tuto možnost vám nabízím i já - když pošlete pěkné fotky kocoura na náš email, mohu ho na našem FB zveřejnit.

Jako první pomoc, než kocourovi najdete domov vám doporučuji všem kočkám dát obojek proti stresu, který uvolňuje napětí, zklidňuje. Napište nám na náš email a já vám pošlu odkaz na obojek.

kocour a kotě

(Hana, 18. 9. 2020 20:04)

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,může kocour zakousnout měsíční kotě?kočky jsou venkovní.Děkuji

Re: kocour a kotě

(Kočky SOS, 18. 9. 2020 21:22)

Dobrý den,
ano může! Obzvláště u nekastrovaného kocoura je to velmi pravděpodobné. Kocouři si chrání své teritorium a zbavují se tak budoucích soků.
Kočky s koťaty vezměte domů, jsou venku v nebezpečí.

A doporučuji kočku, jakmile odchová koťata, dát kastrovat, koťat je všude tolik, že se jim ani nedají najít domovy, není třeba množit ....

Pořízení nového kocourka

(Jenny, 17. 6. 2020 8:05)

Dobrý den,
Pořídily jsme si včera nového 2 měsíčního kocourka Timmyho k našemu 4 ročnímu Coreyskovi. Hned při příjezdu domů jsem přišla k našemu staršímu kocourkovi, pomazlila ho a nechala ho očichat pach nového kocourka. Coreysek vrněl a ani jsem nespozorovala nějakou nejistotu, tak jsem přizvala přítele s Timmym v přepravce a nechala je očichat se přes přepravku. Nebylo žádné syčení ani nějaký náznak nejistoty, zlosti či naštvanosti. Tak jsme malého vypustili ven, kluci se čumáčky očichali nejdříve ocásky a potom se přiblížili čumáčky a začali si očichávat “obličeje” a čumáčky. Žádná špatná reakce, jen starší kocourek si šel lehnout pod škrabadlo a chvilku ho pozoroval. Malý začal lítat po bytě a začal si hrát, starší kocourek přiběhl a začal ho pozorovat z blízka a pak si lehl kousek od něj aby ho mohl pozorovat. Zase jsem nic nevycítila špatně, tak jsem je jen pozorovala a nechala je být. Starší kocourek furt potřebuje pozorovat malého, ale pozoruje ho v klidu a když Timmy (maly) najednou zmizi, tak Corey mnoukne a jde ho hned hledat, a kdyz ho nemuze najit, tak zacne zalostne mnoukat. Pak ho najde, tak za nim chvilku lita a pozoruje ho. Obcas ho pozoruje ze na nej kouka jak na neco, co muze lovit a obcas zase jak kdyby se bal aby se mu neco nestalo. Když se Timmy po byte nekde zatoula, tak zacne pomnoukavat a Corey ho jde hned hledat a zacne mnoukat taky a kdyz ho najde, tak zacne povrkavat, jak kdyby mu vyhuboval ze tam nema lezt. Kdyz jsme sli spat, tak jsme zvykli, ze Coreysek spinka s nami v posteli, tak jsme Timmyho vzali taky do postele. Lezeli vedle sebe, Timmy hned spinkal a Corey ho chvilku pozoroval. Corey vetsinou kdyz usnem, tak odkraci, ted ale odkracel asi po 10minutach a lehl si vedle postele na tasku, tak jsme ho chvili nechali a pak si ho dali zpet do postele, aby se necitil ukrivdene. Timmy se vzbudil a pritulil se k ocasku coreyho, corey trochu znejistil, ale pak usl. Dnes citim trochu uvolnenejsi oba kocourky, ale stále nevím, co si o tom mam myslet. Obcas jak Timmy Coreyho provokuje, tak se corey trochu pohne a mnoukne, protoze se mu to uz nelibi, ale kdyz Timmy odejde, tak ho po chvilce zacne hledat nebo si od nej dozadovat pozornosti. Pak se od nej zase strani nebo je netikavka a naopak. Teď si Corey poprve k nam lehl na gauc (i kdyz ti lezi i Timmy) jak je zvykly, jinak do predchvile mi prislo, ze trosku trucuje a radsi si lehne na zem kousek od nas. Ja do ted rozumela Coreymu, co chce, co ho trapi ale spise byl spokojeny, jen byl zavislak na nas.. ale ted jak mame nove Timmyho, tak mu vubec nerozumim. Nevim, jestli ho prijal dobre a nebo ho bere spis jako soka a zarli. Zatim nebyly zadne problemy, oba dostavaji vsechno stejne, davame jim najevo lasku oboum stejne, ale nevim. Co si o tom myslite vy? Cekala jsem, ze to bude tak, ze budeme muset spat minimalne tyden oddelene aby se neco nestalo a seznamovani probehne tak, ze se vysyci a budeme je chvili muset drzet od sebe, protoze Corey zatim s cizimi zviratky moc nevychazi, krome pejska nasich rodicu, kdy je ten vztah ve fazi, ze se po roce zacali respektovat a po 4 letech dokazi lezet kousek od sebe, ale furt si drzi odstup. Myslite, ze by se Corey s Timmy mohli casem brat jako partaci a ze se neco jeste nesemele? Predem moc dekuji za odpoved a pripadne nejakou radu. Kdybyste mi nechtel odpovidat tu, tak mi muzete poslat odpoved do mailu jennyjoeyofficial@gmail.com

Re: Pořízení nového kocourka

(Kočky SOS, 17. 6. 2020 12:29)

Dobrý den,

abych pravdu řekla, ani nechápu, na co se ptáte ... :-)
To, jak to u vás probíhá, je to nejlepší, co se mohlo stát, vzhledem k tomu, že jste se dopustila určitých chyb.

Především kotě ve 2 měsících má být ještě u mámy a to až do 3 měsíců! Nařizuje to i zákon. Ještě celý měsíc měl pít mlíčko od mámy ... Čtěte zde:
https://www.modrykocour.cz/rady/prvne-s-kocourem/kdy-odebrat-kote-od-kocky

Další chybou je, k dospělému kocourovi pořizovat tak malé kotě. Nakonec o tom je celý ten příspěvek, pod který píšete. Kdybyste se zeptala před pořízením kotěte, rozhodně bychom vám to nedoporučili, ke 4letému kocourovi je dobré pořizovat kamaráda již dospělého.
4letý kocour už má své zvyklosti, svůj režim dne a takto maličké kotě, které mělo být ještě u mámy, bude se chtít s kocourem hrát, bude se k němu chtít tulit místo své mámy. Většina kocourů na kotě syčí, kotě se pak bojí, pokud už si kocour hraje, není šetrný jako by byla kočičí máme, kotě pláče, může mu i ublížit. V 90 % tyto vztahy nedopadají dobře a proto se tato kombinace nedoporučuje.
Vy ale patříte k těm zbývajícím, kteří mají to štěstí a kocour se chová dobře, tak buďte opravdu ráda a to co popisujete - vždyť je vše v pořádku. Dospělý kocour kotě pozoruje, nechá ho k sobě přiblížit, nechá ho u sebe spát, tak nemáte co řešit. Nepozorujte tak moc svého kocoura, "neřešte ho" a když odejde z postele a lehne si jinam, tak ho prostě nechejte. Proč píšete, že mu nerozumíte? Podle mě je všechno v pořádku, vždyť je u vás kotě krátce, kocour pozoruje, zvyká si ...

Ještě - dvouměsíční kotě je tak malé, že nemusí najít včas záchod, když to potřebujeme, takže bych doporučila přidat záchody do všech místností, kde se kotě pohybuje, kotě se zahraje a najednou potřebuje čurat a pokud nemá záchod "pod nosem" bude vám čurat všude. Jak dospěje, tak je samozřejmě můžete dát pryč, ale i tak musíte mít záchodky dva.

Prosím o radu

(Lenka, 9. 12. 2019 19:17)

Dobrý den, moc prosím o radu. Bydlíme v RD, před pár lety začal k nám chodit sousedský kocour a jelikož mám ráda zvířata čas od času jsem ho krmila, pak k nám zatoulal další kocourek a u nás i zůstal, jsme ho vykastrovaly a jeto náš miláček, já a manžel máme ho rádi, ale poslední dobou je hodně vystresovaný, sousedský kocour ne něj strašně útočí, já v rámci své možnosti snažím chodit s ním ven, ale stačí nechat jen na chvíli, ten sousedský hned vedle. Prosím poradit jak mám ubránit své zlatíčko. Sousedský kocour není kastrovaný a sousedka nehodlá ho kastrovat. Předem děkuji za radu.

Re: Prosím o radu

(Kočky, 9. 12. 2019 21:34)

Dobrý den,
moc možností není. Tou nejbezpečnější, ale ne nejlevnější je, zabezpečit si pozemek, plot zajistit pomocí bavolet a sítí tak, aby se k vám kocour nedostal a zároveň to ochrání i toho vašeho, nedostane se mimo váš pozemek, nehrozí, že mu někdo ublíží, srazí ho auto apod.
Nějaké rady najdete v rubrice vlevo v MENU v příspěvku Kočičí architektura.
Další možností je nepouštět kocoura vůbec ven nebo mu udělat v návaznosti na váš dům voliérku, podívejte se ve stejné rubrice na příspěvek Venkovní voliéra pro kočky.
https://kocky-hodonin.estranky.cz/clanky/kocici-architektura/venkovni-voliera-pro-kocky-s-pruchodem-z-domu.html
A potom je tady ještě možnost tajně odchytit sousedova kocoura a nechat ho kastrovat a dělat, že o tom nic nevíte ...:-)

Novy kamarad

(Bublina a Johny, 22. 9. 2016 20:42)

Dobry den. Poprosila bych o radu. Mame doma 6 mesicni kocicku ragdoll a ted jsme ji poridili 2 mesicni kamarada perskou cincilu kocourka. Myslela jsem ze kdyz jsme poridili tak brzo k ni kote tak si zvykne rychleji ale utoci na neho a ted treti den co ho mame tak ho zacala i kousat a vice na neho utocit. On si chce jen hrat ale ona zatim ne. Nemuze mu nejak ublizit? Zatim jsme doma s obema ale bojime se je nechat samotne doma at mu neublizi. Chvilkama to vypada jak kdyby si hrala i ona ale pak zautoci vic a kocourek az mnoukne. Dekuji za rady

Re: Novy kamarad

(Kočky SOS, 23. 9. 2016 9:17)

Dobrý den, věkový rozdíl kočiček není velký a jistě se z nich časem stamou kamarádí, ale 2měsíční kotě je zatím opravdu moc malinké, takže hry 6měsíční kočky mohou být pro něj drsné. Jak kotě poroste stane se z něho rovnocenný parťák. Kočka mu neublíží, ale pokud nejste doma, mohla by ho prohánět víc než je tak malému kotěti milé, ono ještě potřebuje hodně spinkat a tak bych je možná ve vaší nepřítomnosti raději oddělila a sami uvidíte, kdy se situace zlepší a budou moci zůstat spolu.

Re: Re: satan

(Čičina, 2. 8. 2019 13:32)

Mám doma osmiletého černeho kocoura je to docela exemplář od koťete řádný flegmatyk a asi mu to zůstalo mame mezi sebou obrovské přátelství je napůl venkovní takže na něj z okna volám jako na pejska ale je na mě fixovanej tak jako jedna kočka na druhou a tak jsem mu přivedla domů 3 letou kamarádku kterou přijal druhý den už měly u sebe mysky a dokázaly ležet na jednom kanapi ale nevím zda li je to tím že byla asi nemocná kdyz jsem přijela po 14 dnech z odpolední ležela ochrnutá od krku dolů říkaly že se to děje 1 kočce z 50ti po roce jsem si pořídila kotě taky kocourka mikous si ho očichal a nějak neublyžoval ale ten malej ďábel ho nenechal ani projít místností vždycky se na mě podíval lítostovim pohledem to kotě doslova utočilo jako moucha muselo jít ke kamarádce má celou zahradu pro sebe.po roce teď momentálně z dalším bezdomovcem koťátkem čtrnáct dní už spolu spí celou noc a jsou chvíle kdy mikouše začne rasit..tak jsem malímu zastřihla drápky je to hodně velký rozdíl místo šikany olizovaní a hraní

Kotě 11 měsíců a kotě 3měsíce

(Darina, 29. 4. 2019 14:16)

Dobrý den,
vím, měla jsem se zeptat dřív, ale bohužel jsem se ptala jen chovatelky.Máme 11měsíců starého,vykastrovaného kocourka Sphynx, před třemi dny jsme dovezly 3měíčního kocourka Sphynx a mysleli si, že to bude fajn.Starší, ale útočí,nenchává mu prostor, žárlí tak, že na sebe od nás nenechá sáhnout, ikdyž jsem starost ostaršího nechala na sobě a o mladšího se stará dcera.Snažíme se je nerozdělovat a dávat jim vše stejně, ale starší je pořád dost agresivní a teritoální.Dá se jim nějak pomoci? Mám je oddělovat? Děkuji za radu