Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kocour při hrách zakusuje malé kotě

19. 6. 2010

Dotaz:
"
Máme 5letého kocoura (britský modrý), k němuž jsme si teď pořídili koťátko (kočka domácí). Vypadá to, že si spolu hrají, ale kocour kotě kouše za krk a někdy je to pro kotě asi bolestivé, protože naříká a bojí se ho. Je to pro kocoura jenom způsob hry, nebo to znamená něco jiného? Zatím když nejsme doma, tak jsou odděleně, ale bojím se, že až budou ve společném pokoji v naší nepřítomnosti, aby se kotěti něco nestalo."

Naše odpověď:
Toto bohužel není dobrá kombinace - kotě je malé a ke hrám potřebuje stejně starého parťáka. Na druhé straně dospělý kocour pro to nemá pochopení, takže se dá říct, že chování obou je zcela normální a já bych je prozatím spolu nenechávala o samotě, ale jen pod vaším dozorem.
Je kocour vykastrovaný? Pokud je, tak by to měla být určitě hra.
Staršího kocoura zkuste zklidnit např. pomocí  přípravku do zásuvky, který uvolňuje do vzduchu látky, které odstraňují stres a napětí. Přidávám odkaz, aby jste měli představu o co se jedná, jinak můžete pohledat a zjistit si ceny i u jiných firem, takže např. zde
nebo se dá staršímu kocourkovi pořídit antistresový feromonový obojek.

Další velmi důležitou věcí při příchodu nového kočičiho člena je přidat další kočičí WC! Uvádí se, že by doma mělo být tolik záchodků, kolik je koček + jeden na víc! Takže toto nepodcenit!
Jinak staršího kocoura za napadání mladšího netrestejte, pokud k tomu dojde, snažte se pomocí hraček odvést jeho pozornost a nezapomínejte mazlit a protěžovat staršího, aby neměl pocit, že ho chcete vyměnit za toho "malého vetřelce".
Jak kotě poroste, dá se předpokládat, že bude později rovnocenným partnerem vašemu kocourovi, jen ten začátek bude trochu komplikovaný.

dva-koc-350.jpg


Obecně se dá říct, že je lepší pořizovat kočičího kamaráda podobného stáří. V útulcích čeká spousta koček na nové domovy, podle jejich věku a povahy jistě vyberete toho správného kamaráda pro svou kočku.

Pokud si pořizujete kotě, pořiďte si rovnou dvě! Koťata potřebují ke svým hrám parťáka, potřebují se mít ke komu přitulit při spaní a nebude jim tolik smutno po kočičí mámě. Více zde.

O kočičích rvačkách najdete zajímavý článek zde.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Kočka kouše kotě

(Nikola, 6. 7. 2015 21:51)

Děkuji za odpověď, hezký zbytek dne, moc jste nám pomohli. :)

kocour útočí na koťe

(petra baumanová, 19. 5. 2015 12:45)

Dobrý den , můžete mi poradit? Máme doma 6 měsíčního kocoura ještě není kastrovaný a teď jsme si pořídili měsíční kotě a ten starší na něho šíleně útočí.Nejdřív ho olíže a pak ho kousne za krk, nebo na něho za rohem číhá a skočí na něj až malý zakňučí jsou spolu 3 den

Re: kocour útočí na koťe

(Kočky SOS, 19. 5. 2015 12:59)

Dobrý den, škoda, že jste se nezeptala dříve, než jste si kotě pořídila. Opravdu má teprve měsíc? Takové kotě patří ještě ke kočičí mámě, koťata se odstavují nejdříve ve 2 měsících a nejlépe až ve 3.měsíci! Staršího kocourka nechte urychleně vykastrovat a zavolejte prosím přímo p.Tomalové na 724 142 463 nebo nám napište na email kocky.sos@seznam.cz váš telefon a my zavoláme vám.

Re: Re: kocour útočí na koťe

(Kočky SOS, 6. 7. 2015 18:40)

Dobrý den,

toto bohužel není dobrá kombinace - kotě je ještě moc malé a potřebovalo by mámu a s vaším kocourem se chce hrát tak, jak by to dělalo s kočičí mámou nebo se stejně starým kotětem.
Na druhé straně dospělý kocour pro to nemá pochopení, takže se dá říct, že chování obou je zcela normální a já bych je prozatím spolu nenechávala o samotě, ale jen pod vaším dozorem.

Staršího kocoura zkuste zklidnit např. pomocí přípravku do zásuvky, který uvolňuje do vzduchu látky, které odstraňují stres a napětí. Přidávám odkaz, aby jste měl představu o co se jedná, jinak můžete pohledat a zjistit si ceny i u jiných firem, takže:
http://www.svetkrmiv.cz/pripravky-proti-stresu-na-uklidneni-kocek-c710/
nebo se dá staršímu kocourkovi pořídit antistresový feromonový obojek:
http://www.rogz.cz/feromonovy-obojek-settle-down-pro-kocky/


Další velmi důležitou věcí je přidat další kočičí WC! Uvádí se, že by doma mělo být tolik záchodků, kolik je koček + jeden na víc! Takže toto nepodcenit!

Jinak staršího kocoura za napadání mladšího netrestejte, pokud k tomu dojde, snažte se pomocí hraček odvést jeho pozornost a nezapomínejte mazlit a protěžovat staršího, aby neměl pocit, že ho chcete vyměnit za toho "malého vetřelce".
Jak kotě poroste, dá se předpokládat, že bude později rovnocenným partnerem vašemu kocourovi, jen ten začátek bude trochu komplikovaný.

kocour a kote seznamovani

(alena, 19. 6. 2014 9:03)

Dobry den.take mame tento "problem". Vcera jsme donesli k rocnimu kocourkovi cxa7tydenniho kocourka. Velky Mike mu da facku nebo pred nim utece ale jak je k nemu maly Georg zady skoci po nem,prilehne ho a zakousne do krku. Nekdy Georg az knukne. A dvakrat sem musela zasahnout jelikoz ho smykal pres cely obyvak. A kdyz chcu ponazlit Mika,pohladit ho,tak utece... Jak jeste napomoct tomu aby byli kamaradi. Jinak Georg je synem Mikovy sestry...

Re: kocour a kote seznamovani

(Kočky SOS Hodonín, 22. 6. 2014 12:46)

Zavolejte prosím přímo p.Tomalové na 724 142 463 nebo nám napište na email kocky.sos@seznam.cz váš telefon a my zavoláme vám.

Kocour kouše kočku

(Nela, 7. 3. 2013 10:00)

Dobrý den,máme doma 4letého kastrovaného kocourka, před rokem mu umřel parťák, vzali jsme si před vánoci z útulku starší kočičku a pořád si na sebe nezvykli. Párkrát spali vedle sebe, u misek taky problém nemají, ale kocour na ní občas útočí, skočí na ni a kousne ji do krku, ona uteče..kočičku jsme nechali vykastrovat, ale lepší to není, doma na ni útočí občas ale venku neustále, okamžitě ji začne honit a kousat, nevím, co mám s nimi dělat.Kočička na jedno oko nevidí, tak je dost bázlivá, i když doma už mu taky párkrát facku packou dala..chci aby se tu oba cítili doma a nevím, jak to mám udělat.

Re: Kocour kouše kočku

(Kočky SOS, Alena, 7. 3. 2013 11:39)

Nelo, pokud kočička je starší a navíc trochu plachá, tak chce mít klid. Kocourek je ještě hravý a potřebuje někoho ke společným hrám. Pokud by to u Vás situace dovolila tak mu pořídte stejně starého nebo mladšího partáka se kterým může řádit a hrát si.. Pokud by to nešlo tak bych zkusila dát kocourkovi i kočičce feromonový obojek. Jedná se o tyto obojky : http://www.lekarna.cz/feromonovy-obojek-goodbehavior-pro-kocky-1ks/
My s nima máme dobré výsledky. A dejte pak vědět jak to probíhá.

Re: Re: Kocour kouše kočku

(Nela, 11. 3. 2013 10:01)

Děkuji vám moc za odpověď..Už jsem si taky říkala, že jsem nezvolila dobré řešení. Kočička byla mezi spoustou koček, tak jsem si myslela, že nebude mít problém a na útulku zůstala sama, nikdo ji nechtěl, kvůli tomu jak vypadá,chtěla jsem udělat dobrý skutek a nepovedlo se..Další kočička nepřipadá bohužel v úvahu, přes manžela už neprojdu a jsem těhotná, tak mám zákaz zvířatek..obojky zkusit můžu, ale kocourek na sobě nic nesnese, tak uvidím, jak pochodím. I přes tyto problémy ale věřím, že se má kočička u nás lépe než v útulku a snad psychicky moc nestrádá. Děkuji vám ještě jednou :)

Re: Re: Re: Kocour kouše kočku

(Kočky SOS, Alena, 11. 3. 2013 11:44)

Paní Nelo,ještě mě napadlo, že by jste mohla vykoušet antistresové krmivo, které mohou kočičky mít jako běžné krmivo, místo granulí které doposud dáváte. Jedná se o toto krmivo:
http://www.rajkrmiv.cz/jine-poruchy-kocek/royal-canin-vd-feline-calm-2kg
Aby byl vidět výsledek tak musí kočička granule jíst minimálně 2-3 měsíce a může ho jíst po celou dobu života.. a k tomu bych mu dávala nějaké antistresové tablety. Nám se osvědčil Relaxis mini - http://www.veterinarnipece.cz/relaxis-2152.html
je to sice určeno pro malé pejsky, ale máme tyto tablety vykoušené. Jediný problém je, že ji musíte dávat 2x denně a přímo do krku kočky. Účinek tablety je 3-6 hodin, podle zvířete. Potom je ještě Calming- je dělaný ve formě pochoutky http://www.alavis.cz/calming
S tímto většinou kočičky problém nemají..
Prostě k těm granulkám bych určitě nějaké antistresové tablety nebo pamlsky dala. Ty granulky určitě pomohou i Vaší druhé kočičce, nebude se tak bát.. Prostě vyzkoušejte a uvidíte. Moc držíme palce a ozvěte se zda děláte pokroky.

Re: Re: Re: Re: Kocour kouše kočku

(Nela, 13. 6. 2013 17:18)

Dobrý den, jen bych vám chtěla dát vědět, jak na tom jsme..Kočička se zlepšila asi tak o tisíc procent, už není tak bázlivá a hodně řádí a hraje si, mezi sebou už dá se říci problém nemají, doma jsou naprosto v pořádku,olizují se a spí spolu, venku jsou také v podstatě pořád spolu a i když ona se ho někdy lekne a uteče, žádný problém bych tam už neviděla a doufám, že zanedlouho už se ho snad ani lekat nebude, cizích koček se narozdíl od něj nebojí a brání to tu..No a nakonec tomu pomohl asi čas a to, že jsem se jim snažila oběma maximálně věnovat a uklidňovat je..kocour tu bude mít asi nad ní vždy "vyšší postavení", ale teritorium si brání spíš ona a jsem ráda, že se tu cítí jako doma :)

Re: Re: Re: Re: Re: Kocour kouše kočku

(Alena, Kočky SOS, 13. 6. 2013 18:58)

Dobrý den Nelo,
tak to jsou moc dobré zprávy. Jsme moc rády, že je všechno v pořádku a jsou kamarádi.

jak na plaché kotě

(Martina, 27. 12. 2011 22:15)

Pořídila jsem si 2 britské kocoury 4 měsíce (nejsou sourozenci, každý je od jiného chovatele) jeden je stále plachý a bojí se. Nechce se mazlit, chovat, utíká před námi, schovává se a léká se máte nějakou radu jak na něj, aby se nebál? Děkuji

Re: jak na plaché kotě

(Kočky SOS, Petra, 29. 12. 2011 9:36)

Martino, teoreticky samozřejmě možné je, aby kočka byla plachá, ale zda je to způsobeno čistě povahou nebo něčím jiným, to říci nedokážeme. Takže platí totéž, co jsem odpověděla Martině, která se ptala před Vámi: Zeptejte se chovatele, od kterého kocoura máte, ten by ho měl znát a měl by Vám umět Váš dotaz zodpovědět.

2 kocouři

(Martina Budková, 19. 12. 2011 22:42)

Mám doma 4měsíčního britskýho kocoura, kterého mám už 2 měsíce doma. Nyní jsem si koupila druhého britského kocoura, kterému je 3,5měsíce. Jsou to oba kocouři skoro stejně staří, ale ten kterého jsem měla prvního pořád ubližuje tomu novému. Napadáho až mu i vyrve chlupy je to normální jsou to koťata a jsou spolu už 4 dny a nepřestává mu ten starší ubližovat. Bylo mi řečeno, že se 2 kocouři snesou je to pravda ?

Re: 2 kocouři

(Kočky SOS, Petra, 20. 12. 2011 8:50)

Martino, dva (vykastrovaní) kocouři se rozhodně snesou a bývají i velcí kamarádi. Otázka zní, zda se snesou konkrétně Vaši dva kocouři. A na to byste se měla zeptat toho, od koho je máte, ten zná jejich povahu. A pokud je to chovatel (píšete, že kocouři jsou britští modří), zná nejspíš povahu i jejich rodičů. Předpokládám, že jste mu za ně zaplatila nemalou částku, takže by Vám měl umět poradit.

kote nesnese starsiho kocoura

(Desadi, 7. 10. 2011 18:46)

Dobry den,
rada bych se zeptala jestli nekto nemate opacnou zkusenost.Mam doma 3,5 mesicni kocicku a u sousedu bydli dva 5ti lety vykastrovany kocoury, ktery jsou velice pritulny a hodne na nas fixovany, byli zvykli chodit k nam kazdy den, ten narikaji za dvermi, ale kdyz je pustim, nasa mala kocicka zacne silene sycet a dokonca uz ponich i skocila, kocourci se vzdy radeji schovaj. Nevite mi nekdo prosim poradit jak kote skamaratit s kocourmi? Dekuju

Re: kote nesnese starsiho kocoura

(Kočky SOS, Petra, 11. 10. 2011 11:06)

Dobrý den, kotě reaguje na kocoury úplně normálně, kočky si málokdy při seznámení "padnou kolem krku" a jsou z nich hned kamarádi, někdy to trvá i měsíc, než si zvyknou. Seznamování koček je postupný proces, který začíná syčením a někdy útočením, pokračuje ignorováním a končí vzájemnou tolerancí a často kamarádstvím. U Vás ale tím, že kocouři chodí jen na návštěvu a jdou pak zase hned pryč, začíná ten proces vždy od začátku a nemá šanci a čas pokračovat. Chtělo by to tedy nechat kocoury u vás déle. Protože takto si na sebe mohou zvykat třeba i půl roku.

kousani

(Novakova Iva, 26. 8. 2010 22:29)

Prosla jsem tim, co vy. Mam doma dvouleteho britskeho kastrovaneho kocourka a aby se nenudil a mel kamaradku, poridila jsem mu malou kocicku kocky domaci. Taky ji ze zacatku kousal a hral si s ni jako s mysi, ale velmi brzy si na ni zvyknul a ted se miluji, spi spolu v pelisku, lizaji si hlavicky a kozisky a neumim si predstavit, jak by byl kocourek nestastny, kdyby opet zustal sam. Vydrzte, britske kocky maji velmi pratelskou a milou povahu a snesou se pry s kazdym.

Hlídat

(Miri, 20. 6. 2010 19:40)

Totéž mi dělá kastrovaný roční kocour,bohužel občas se netrefí za krk,ale do nohy a už to 3 koťata odnesla kulháním s horečkou a návštěvou veterináře,což nebylo zrovna nejlevnější.
Raději bych je hlídala,dokud si na sebe nezvyknou a starší kocour s tím nepřestane.
Snad je to žárlením,zkuste se kocourovi věnovat víc než kotěti.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5