Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč jsou dvě kočky lepší než jedna

20. 4. 2007

ObrazekPokud člověk s kočkami tráví všechen svůj volný čas a má ve svém bytě více koček, má velmi dobrou příležitost pozorovat, jak se uvnitř kočičího kolektivu vytvářejí kamarádství, jak často k sobě kočky, které do depozita přišly jako koťata z jednoho vrhu, mají i v dospělosti mnohem blíže než ty, které spolu nevyrůstaly, či jak si poté, co je jeden sourozenec umístěn, ten druhý začne hledat nového kamaráda. Moc dobře víme, že i kdyby se člověk snažil sebevíc, kočičí hry svému kočičímu jedináčkovi nikdy nenahradí. Přesto se většina lidí zdráhá pořídit si dvě kočky a jsou přesvědčeni, že je to jen věc zvyku a jejich kočce bude dobře i samotné.

O něco lépe samotu snáší starší kočky, i ty jsou však smutné, když je jejich páníček celé dny v práci a ony jsou doma samy. Jistě, zvyknou si, ale připadá nám, že vedou mnohem smutnější život než ty, které odešly do nového domova spolu. Co asi vede lidi k tomu, aby se tak bránili druhé kočce? Jakoby měli strach, že pokud budou mít dvě kočky, budou jich mít najednou plný byt a na ně už tam pak nezbyde místo. Ovšem nezapomínejme, že kočka velmi ráda odpočívá, sice se ráda proběhne a zařádí si, ale pak si o to raději zdřímne a pokud jí pak zbude chvilka, polehává a pozoruje okolí. Přitom ještě než se uloží ke spánku, pořádně si umyje kožíšek. Když jsou kočky dvě, jsou jejich honičky možná intenzivnější, o to déle pak však odpočívají. Pokud je kočka sama, neznamená to automaticky, že je doma větší klid. Naopak: pokud se nudí, upozorňuje na sebe, shazuje věci s poliček, po nocích honí „virtuální“ myšky a na svou lidskou rodinu je mnohem více fixovaná, v důsledku čehož pak na jakoukoliv změnu v domácnosti reaguje mnohem citlivěji. Není tedy nic neobvyklého, když kočka jedináček, jejíž páníček si přivede domů návštěvu nebo jejíž mladým majitelům se narodilo miminko, začne svůj protest proti vetřelci dávat patřičným způsobem najevo (nejčastěji tak, že začne svou potřebu konat tam, kde nemá).

Tento příspěvek rozhodně neznamená, že zásadně neumísťujeme kočky k lidem, kde žádné jiné zvířátko není. To vždy záleží na konkrétních okolnostech - jak často bývá zájemce doma, zda žije sám nebo s více lidmi, zda bude mít kočka v novém domově výběh atd.
Existují navíc kočky, které druhé kočky nemají rády. Budeme-li vám však tvrdit, že kočička, kterou jste si u nás vybrali, potřebuje mít v novém domově kamaráda, věřte nám.


takr-a-pipi.jpg

Takr a Pipi

Je skvělé, že se chcete ujmout kočky z útulku a chcete jí dát domov. Jistě máte v úmyslu postarat se o ni co nejlépe a zajistit, aby se u Vás cítila co nejšťastnější. Přijměte proto radu, kterou vám při umísťování dáváme, a vezměte z útulku i jejího kamaráda či kamarádku. Až je budete pozorovat, jak si spolu hrají, navzájem se omývají a pak spolu spokojeně usínají ...

Agátka a Alfréd

img_0407.jpg


Poznáte, že Vaše rozhodnutí bylo správné.

Chápeme, že podobné argumenty, zvláště pocházejí-li od nás, mohou vyznít jako manipulace ve snaze umístit co největší počet koček. Věřte však, že kdybychom u některých koček – zvláště koťat – netrvaly na tom, že je dáme jen ve dvojicích, byly bychom na tom co do celkového počtu umístěných mnohem lépe. A že když se vás snažíme přesvědčit, abyste si vámi vybrané kotě vzali společně se sourozencem nebo s kamarádem, je to jen proto, že chceme, aby se u vás cítilo skutečně spokojeně. V rubrice Naši v novém domově naleznete spoustu zpráv od lidí, kteří doma dvě kočky mají.

Někteří si vzali dvě (nebo rovnou tři) najednou a teď si libují, jak se spolu jejich kočky zabaví ...

Jiní si druhou kočku pořídili ke své první kočce později a po příchodu druhé kočky s  radostí zjišťují, jak jejich první kočka ožila. Věřte nám - dva vrnící kožíšky za to rozhodně stojí.

Ale pozor!
Pozor na věk koček - nemůžete starší, např. desetileté kočce pořídit jako společníka kotě! Takové nápady opravdu dobře nekončí, kotě si chce hrát, běhat a kočičí senior podřimovat, to opravdu v 90% neskončí přátelstvím.

  V našem depozitu pečuje Terezka o nemocnou Ságu ...
   
   
Obrazek  

Ještě stále nevěříte? Přečtěte si reakce na tento článek na webu Kocky-online.cz.


Pokud doma již jednu kočku máte a chcete jí pořídit kamaráda, přečtěte si o seznamování dvou koček. Ne vždy probíhá seznamování tak hladce a rychle, jak bychom si přáli - o pár takových případech si můžete přečíst zde.

Chcete pořídit své kočce kamaráda, ale přitom jste na své kočce závislí a tak moc ji "milujete", že nejste schopni tolerovat, že vaše kočka může být první dny, ba i týdny:

  • naštvaná (syčet na vetřelce)
  • nebo se bát (schovávat se)
  • nebo třeba trucovat (přestane se s vámi mazlit, nepřijde za vámi na zavolání ani do postele)?

POKUD NE, NEBERTE SI NOVOU KOČKU! TA VAŠE BY SE URČITĚ S NÍ SPŘÁTELILA, ALE VY JÍ TO NEDOVOLÍTE!
Všechny tyto projevy se dají eliminovat použitím prostředků proti stresu, nám se osvědčily feromonové obojky, je dobré je v těchto případech dát oběma kočkám. Dají se použít Bachovy kapky, dají se použít i feromony do zásuvky, vše lze libovolně kombinovat.

Nejste schopni tolerovat, že nová kočka obsadí pelíšky a oblíbená místa vaší kočky?
POKUD NE, NEBERTE SI NOVOU KOČKU! TA VAŠE BY SE URČITĚ S NÍ SPŘÁTELILA, ALE VY JÍ TO NEDOVOLÍTE!
Obsazování pelíšků je normální, nová kočka zkoumá nové prostředí, cití pach vaší kočky ... Přidejte před příchodem nové kočky další pelíšek či dva navíc, stříkněte do pelíšků kozlíkový spray.
Přidejte před příchodem nové kočky další WC, informujte se, na jaké stelivo byla kočka zvyklá, zda používala WC kryté nebo otevřené, předejte tak problémům.

Pokud to vaše kočka dovolí, uklidňujte ji, mazlete a dávejte jí najevo, že ji máte rádi a nevyměnili jste ji za novou. Někdy se kočky nespřátelí tak, že budou spolu spinkat v pelíšku, olizovat se, ale v drtivé většině případů se naučí vedle sebe spokojeně žít, a i to, že může jedna pozorovat druhou, že kočka není v bytě po dobu vaší nepřítomnosti sama, je pro kočku přínosem. Mějte trpělivost.

 

Pro ty, kteří dvě kočky mají a ty si zrovna nesednou, věřte, že řešením může být kočka třetí! Přečtěte si o Koblížkovi.

Těm, které náš článek nepřesvědčil, část dopisu, který jsme dostali 9.8.2015

Vážení  "zachraňovatelé" z útulku,
všechny Vás po nějaké době zdravím. Vaši práci sledujeme stále i když Evelínka, kterou jsme měli od Vás je již v kočičím nebíčku. Občas jsem potřebovala poradit a Vy jste nikdy pomoc neodmítli, naopak se snažíte lidem pomoct a o to víc si Vás a Vaší práce vážím. 
...  pochopila jsem, jak nádherné je mít dvě kočičky, které jsou spolu šťastné. Moc mě naplňuje štěstím, když vidím tu jejich vzájemnou lásku, jak se jedna neobejdou bez druhé, jakmile jedna zmizí druhé z dohledu, tak druhá už ji zoufale volá.... to je opravdu nádherné. Nikdy jsem takovou zvířecí lásku nezažila a je opravdu úžasné to sledovat.
Pochopila jsem i to, že i když bude samotná kočička od páníčka rozmazlovaná i tak jí to nikdy nemůže nahradit ty kočičí hrátky, které spolu kočičky podnikají. Zkrátka jsem si potvrdila, že jedna kočka je opravdu málo, alespoň v naší domácnosti. Vím, že jsou výjimky, jako naše Lucka, které jsou spokojené samy v jedné domácnosti, ale ony vlastně netuší oč vlastně přichází. Takže jsem plně pochopila, proč rádi doporučujete vzít si ne jednu, ale rovnou dvě kočičky z Vašeho útulku. Když se zdržíme v práci, nemám pak takové výčitky svědomí, že je tam kočička chudák sama doma. Jak jsou dvě, jsem mnohem klidnější. :-) Když jsme s kočičkami začínali v roce 2010, tak jsme si u Vás žádali kočičku, která by byla spokojená sama, neb jsme nikdy dříve nechtěli více než jednu kočičku. Získali jsme tehdy od Vás Evelínku z depozita z Bojanovic. Moc jsme si ji zamilovali. Pak k nám přišla zatoulaná Lucka asi 5-ti měsíční. Tehdy ji Evelínka zuřivě odmítala, ale po čase ji nakonec přijala, spolu žily spokojeně přes 3 roky. Evelínka pak zemřela a zůstala nám Lucka, která se spokojila s tím, že je jediná. Jen jsem chtěla napsat, že nikdy by mě nenapadlo, že naše láska ke kočičkám naroste tak, že nakonec budeme mít v domácnosti kočičky tři !!  :-)
Beáta D.


Agátka a Alfréd, více zde.


 

Nestačí vám výše uvedené informace?
Zavolejte nám na telefon 724 142 463,
rádi vám poradíme!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Prosím o odpověď :)

(Eli, 21. 4. 2020 14:23)

Ahoj, zdravím všechny.
Mám doma 2 ročního kocourka chtěla bych si pořídit kotě (nevím proč jsem to neudělala už dávno). Náš kocourek je taková trubka hodná, všechny má rád. Ale je na nás hodně fixovany, a jakmile odejdeme do práce, tak je u dveří a mnouka.
Hlavně proto jsme se rozhodli pro dalšího ctyrnoheho člena rodiny :-).
Chci se zeptat, je lepší si pořídit kocoura nebo kočku a nebude vadit, že ti bude kotě?
Dekuju moc za názory :)

Re: Prosím o odpověď :)

(Kočky SOS, 21. 4. 2020 14:44)

Dobrý den,
ano je to velká škoda, že váš kocourek neměl kamaráda v době, kdy to nejvíc potřeboval, koťata nemají vyrůstat sama,... a právě i proto, že může dojít ke zvýšené fixaci na člověka. Ale nikdy není pozdě vše napravit! :-)
Ke dvouletému kocourkovi bych úplně maličké kotě nepořizovala, ale takový kočičí puberťák jaké máme u nás, okolo 7 - 8 měsíce věku už by určitě vhodný byl. Jestli je to kočka nebo kocourek je celkem jedno, pokud tedy předpokládám, že ten váš je kastrovaný.
Pokud máte zájem, napište nám na email, pošlu vám typy na kočky vhodné k vašemu kocourkovi a můžete si vybrat.

Dotaz

(Kačka, 23. 8. 2018 23:46)

Pořídila jsem si kočičku a spolubydlící pochopitelně taky,bylo ji líto že je sama a ze nemá žádného mazlíčka. Je tomu rok co žijí v jedné domácnosti a ted naszal problém. Spolubydlící se stěhuje do v vlastního bytu a chce si svou kočičku vzít sebou. Já si stojím za tím ze ny se ty dvě kočky už neměly chybět d sebe oddělovat. Jaký je na to váš názor????

Re: Dotaz

(Kočky SOS, 24. 8. 2018 0:14)

Velmi záleží, jak se kočky k sobě chovaly. Pokud kočky "jen" vedle sebe žily ale nevyhledávaly vzájemně společnost té druhé, klidně je rozdělte. Pokud ale byly kamarádky, to znamená - spaly spolu, olizovaly se, hrály si spolu, tak je opravdu nerozdělujte, může jedna druhou hledat, bude jim smutno.
Asi bude pro vás těžké se v tomto případě rozhodnout, která z vás si kočky ponechá, ale určitě se domluvíte a ta která zůstane bez kočičky se zrovna může podívat do naší nabídky a dát některé další kočičce domov. :-)

Smrt kamaráda :(

(Alena Nová, 25. 9. 2012 19:03)

Dobrý den, měla jsem dvě kočičky ( kocourka a kočičku). Oba byli tři roky starý a vyrůstali spolu od mala. Před 14-ti dny mi kocourek na nemoc zemřel a druhá kočička ho pořád hledá :( Bohužel jí nemohu pořídit nového kamaráda ( je bacilonosič pro kočky) Jak dlouho jí bude trvat, než na něj zapomene? Jestli vůbec... děkuji

Re: Smrt kamaráda :(

(Kočky SOS, Petra, 25. 9. 2012 19:37)

O jakou nemoc se jedná, Aleno? Zavolejte prosím paní Tomalové na tel.č. 724 142 463, probere to s Vámi.

Re: Re: Smrt kamaráda :(

(Alena Nová, 26. 9. 2012 10:05)

Byla to leukemie. Mám kočičku tři roky a za tu dobu to je druhý kocourek co mi zemřel na tuhle nemoc :( Toho prvního jsem měla jen pul roku. Veterinář řekl, že ta malá je jedna kočka ze sta, která je bacilonosič a zároveň imunní. Nosí v sobě vir, který se přenese a rozvine se v leukemii. :( byla jsem u dvou veterinářů a ty mi to potvrdili :( Je mi líto, že se ta malá trápí a hledáho. Myslíte, že na něj zapomene? prvního kocourka jsme hned nahradili, ale teď už nemůžem.

Re: Re: Re: Smrt kamaráda :(

(Kočky SOS, Petra, 26. 9. 2012 10:37)

Jestli na něj někdy zapomene, to Vám samozřejmě říct nemůžeme, protože to samy nevíme.. Ale zkuste zavolat do útulku Tibet, tam takto nemocné kočky mají a drží je v izolaci - kdybyste mu vzala takovou kamarádku, tak by spolu žít mohli, aniž by se zároveň ohrozili. Kontakt: http://www.utulektibet.cz/cs/

Re: Re: Re: Smrt kamaráda :(

(Alena, Kočky SOS, 26. 9. 2012 12:03)

Dobrý den paní Nová,
leukemie- neboli leukoza-FeLV je ifekční virus,laicky se tomu říká nemoc přátelských koček, která se přenáší mimo jiné i slinami. Jelikož mám doma taky kočky, které občas chodí ven, tak mi naše paní doktorka doporučila provést očkování na leukozu vakcinou Purevax Felv, a to hlavně z toho důvodu, že by se mohli venku setkat s pozitivní kočkou. Mohli by se čumáčkovat, nebo taky porvat..První očkování se provádí 2x a každý rok se musí přeočkovat. Já osobně si myslím, že pokud by jste si k Vaší kočičce vzala nějakou zdravou starší kočičku s dobrou imunitou a hlavně naočkovanou proti leukoze a pravidelně nechávala přeočkovat, tak by nemělo nebezpečí hrozit.
Za dobu působení našeho útulku jsme se setkali, že jsme umístili 2 kočičky a po nějaké době se u jedné kočičky rozjela leukoza. Majitelé nechali testovat i zdravou kočičku,která byla negativní, tu pak 2x naočkovali a po dobu přeočkování izolovali. Ted jsou obě kočičky spolu více jak 2-3 roky a v pořádku. U nemocné kočičky se občas nějaké oslabení objeví, ale tu druhou zdravou to už neohrozí.
Vaše kočička očividně kamaráda nebo kamarádku potřebuje a proto tak teskní. Z mé zkušenosti některé kočičky teskní i měsíc, některé přestanou i jíst. Pokud by jste měla zájem to vše probrat a o další kočičce začala uvažovat zavolejte prosím paní Tomalové na telefon 724 142 463, pomůže Vám vybrat vhodného kandidáta a nechala by Vám kočičku proti leukoze 2x naočkovat. Naše kočičky proti leukoze běžně očkované nejsou. Snad jsem Vám to aspoň trochu objasnila a pomohla s rozhodnutím.

Re: Smrt kamaráda :(

(Eva, 27. 7. 2016 16:34)

Naše už teskní 2 roky, pořídili jsme jí kámošku, ale není to ono. Smutnila hodně, pořád se cpala, mňoukala, s druhou číčí je to lepší, ale ta "odchozí" jí pořád chybí...

přinesené koě

(klára, 8. 11. 2015 20:56)

dnes 8.11.2015 nam přinesla sousedka kotě že ho našli tak jsme si ho vzali. radši jsme ho dali ven protože by se z naším psem zabili. klára

Re: přinesené koě

(Kočky SOS, Lucka, 8. 11. 2015 21:09)

To jste mu v nouzi opravdu hodně pomohli. Třeba až budete potřebovat pomoct, šoupne vás někdo taky ven..., kéž se vám ta péče někdy vrátí. Nevím co vás vede sem psát tuhle informaci.

Re: přinesené koě

(Iva, 8. 11. 2015 23:17)

Proč jste si to kotě brali? Je jasné, že si kotě s cizím psem nepadne hned kolem krku, je potřeba je na sebe pomalu zvykat! Proč jste malé kotě dali ven, co tam bude dělat, opuštěné, hladové, v zimě? To, co jste udělala, není pěkné a tak nevím, proč se s tím tady chlubíte :-(

Smrt kamaráda :(

(Alena Nová, 27. 9. 2012 10:54)

Moc všem děkuji za rady. Zvážím vše s přítelem a uvidíme. Moje kočička dostala včera průjem, tak doufám, že to nebude nic vážného :( Možná jen ze smutku :(

Re: Smrt kamaráda :(

(Alena, Kočky SOS, 27. 9. 2012 11:49)

Držím palce, at to není nic vážného.. Zkuste nasadit dietu, vařené kuřecí maso, nebo přemražené syrové hovězí maso, a 3x denně dejte stříkačkou kočičce trochu smekty s vodou. Když to do 2 dnů nepřejde tak bych doporučila veterináře. Pokud se pro dalšího kočičího kamaráda rozhodnete musíte počítat s odběrem až za měsíc kvůli očkování..

příchod druhého kočičáka

(Milena, 26. 9. 2012 8:58)

Hezký den, pře měsícem jsme si domu vzali asi ročního kocourka nalezence, rychle si u nás zvykl, dali jsme ho vykastrovat, vše v pořádku.
Minulý pátek jsme mu přivezli 4 měsíční kočičku
stále se seznamují, nejdříve chtěl blbnout on, ta na něj prskala, teď chce řádit ona a on je dost naštvaný, změnil se hrozně v chování, nechce se mazlit a nevrní, vydává zvuky které jsme před tím neznali, tak jako mrmlá a nadává, jestli není možné že ji bere jako sexuální oběť, aby nakonec oba nějak netrpěli... Děkuji

Re: příchod druhého kočičáka

(Kočky SOS, Petra, 27. 9. 2012 10:48)

Mileno, určitě se časem skamarádí. Máte kočičku teprv pár dní.. Kocoura rozmazlujte, věnujte se mu, ujišťujte ho, že on je pořád jednička.:) Časem se to srovná. Přečtěte si příběhy jiných - odkaz je ve článku výše -, u nichž seznamování taky nebylo úplně jednoduché. A uvidíte, že jediné, co potřebujete, je jen trpělivost a čas.. Dejte po čase vědět, jak to vypadá.

A co mám dělat ...

(Michal S., 23. 2. 2012 13:14)

... když bydlím v 1+kk v 6. patře (asi 30m2) a kocour výběr nemá? Pro další kočku přece nebude místo!

Re: A co mám dělat ...

(Kočky SOS, Petra, 23. 2. 2012 14:07)

Jestli máte pocit, že kocour je moc temperamentní a v bytě je nešťastný, tak bude za kamaráda rád i v malém bytě (já mám v bytě 33 m2 4 kočky + psa - pravda, mají výběh, ale v zimě jsou taky pořád doma). Spíš pak je řešení byt trochu přizpůsobit - škrabadlo a poličky na stěnu, kde by taky mohly být, tím jim jejich prostor rozšíříte.

Re: A co mám dělat ...

(Romana, 30. 5. 2012 19:38)

Samozřejmě. Do takto malého bytu bych si další kočku taky nepořizovala. My máme kocourka jedináčka, teď měl 7 měsíců a žádné dopady toho, že je sám na něm nepozoruju, ba naopak. Je rád středem pozornosti. Od malička je zvyklý být po dobu, kdy jsme v práci sám doma. Tu dobu prospí - po příchodu domů ho budíme :-) Když jsme náhodou přes den doma, tak je celý nevrlý, že nemá klid na spánek....Já bych to tak neprožívala.