Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočka v bytě

16. 11. 2006

Mezi lidmi panuje poměrně rozšířený názor, že kočka žijící jen v bytě je nešťastná a trápí se, protože nemůže ven. Toto však neplatí o všech kočkách, důležitá je povaha kočky.

Je potřeba si uvědomit, že každá kočka má, stejně jako člověk, jinou povahu a jiné potřeby. Nemůžeme-li tedy dopřát své kočce výběh, měli bychom si vybrat takovou kočku, které pobyt v bytě nebude vadit (takové kočky existují), a byt pak co nejlépe uzpůsobit jejím potřebám. Kočka může žít jak v domku se zahrádkou tak v bytě.

Obrazek


Jakou kočku tedy zvolit?
Kočka, jež vyrůstala v bytě a výběh nikdy nepoznala, jej ani nepostrádá, pakliže jí ho neukážeme. Potom už by jej totiž vyžadovala stále. Existují kočky, u kterých zjistíme velký temperament, takovým pak hledáme domov právě s možností výběhu. Pokud chcete mít jistotu, co bude kočce vyhovovat, neberte si malé kotě, které ještě nemohlo projevit své potřeby a povahu. Dospělou kočku si vezměte z útulku, o které vám dobrý útulek poví, co kočce vyhovuje, jakou má povahu.
Další možností je osvojit si kočku starší nebo takovou, která má zvenku špatné zkušenosti nebo je handicapovaná. Pro takové, které venku zažily strádání jsou plná miska a pelíšek u vás doma daleko důležitější než možnost chodit ven. Bývá to nejvěrnější společník.

Velice důležité je také to jak žijete, jak často jste mimo domov, jak je váš byt velký.
Je rozdíl, pokud se jedná o byt, kde žije rodina s dětmi, které přijdou už po obědě ze školy a nebo je člověk už v důchodu a tak má kočka dost pozornosti, není sama a tak pro ni velikost bytu ani není nijak důležitá. Ale pokud žijete sami, např. v bytě 1+1 a jste převážnou většinu dne mimo domov, kočku si raději nepořizujte, bude mít smutný život.         

Jak uzpůsobit byt?
Kočka vás bude milovat, umožníte-li jí dívat se z otevřeného okna (při vhodném počasí). Na okně a balkoně je nutná
síť.  Pokud máte balkón je nutné ho zabezpečit zasíťováním a to i v případě, že bydlíte v přízemí! Do bytu je pak třeba pořídit kočce WC se stelivem, které pohlcuje pachy. Nejlepší umístění je zpravidla v koupelně či klidném zákoutí chodby. Na broušení drápků je vhodné škrabadlo, dnes je jich velký výběr a nebo můžete kočičí strom i sami vyrobit - návod na výrobu kočičího stromu. Měla by mít pár hraček – chrastící myšky, míčky či třeba jen obyčejnou kuličku z papíru. Další tipy na přizpůsobení bytu Vaší kočce najdete v rubrice Kočičí architektura.

 

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

 

Nadváha u koček v bytě
Výborným řešením, jak kočku v bytě zabavit a zároveň alespoň zčásti omezit její přísun kalorií, jsou různé dávkovače jídla a různé jiné vychytávky. Namátkou jmenujme např. Labyrint CatIt Design Senses od Hagenu, o kterém velmi hezky píše na svém
webu jedna z našich fanynek, nebo CatActivity FunBoard od Trixie, který mají ve svém novém domově Apolenka, Dominik a Oskar.


Labyrint CatIt Design Senses

101---dominik-je-expert-na-hroty.jpg
CatActivity FunBoard od Trixie

"Dvě kočky vás přijdou nastejno jako jedna kočka, ale užijete si s nimi dvojnásob legrace." (Alexander Lloyd)

Většině koček je samotným smutno, proto doporučujeme pořídit kočce
kočičího kamaráda. Ideální je, současně pořídit kočky dvě, které jsou na sebe zvyklé. Kočka je společenský tvor a samotou velmi trpí. Takto není závislá na vás, pokud na ni zrovna nemáte čas. Paní, které jsme radily pořídit kočky dvě a zdály se jí v bytě přece jen příliš, se po roce narodilo miminko a kočička začala žárlit – svou žárlivost projevovala tak důrazně, že nám ji paní musela vrátit. Svěřila se potom, že až děťátko odroste a znovu bude chtít pořídit kočičku, dá již na naše rady.

Obrazek
 

Kastrace je nutná jak pro kočku chodící ven tak pro kočku bytovou. Nekastrovaná kočička se v cca v 5 měsících začne mrouskat a v bytě se trápí, protože jí nedopřejete kocoura. Ta, která chodí ven, by okolo 5. měsíce zabřezla. To opravdu není žádoucí, protože máme tolik koťat, která hledají domov, že není správné nechat rodit další. Totéž platí pro kocoury. Nekastrovaný kocour by nám v bytě v okamžiku pohlavní dospělosti okolo 6. měsíce značkoval své území silně páchnoucí močí. Ten, který má výběh, často zmizí na celé dny i týdny. Vrací se často s opravdu ošklivými poraněními z kocouřích bitek, nebo se vůbec nevrátí. Většina koček, která skončí pod koly aut, jsou nevykastrovaní kocouři. Povaha ani temperament se u kocoura po kastraci nezmění, myši loví stejně a netoulá se, takže je ušetřen popsaných útrap.

Nenechme zvířata trpět za to, že jim nerozumíme. Ke spokojenému soužití s nimi stačí jen jediné – znát a respektovat jejich potřeby.

Poradíme a vysvětlíme chování a potřeby koček každému, kdo by měl zájem.

Fotky od kočičích majitelů, kteří se nechali inspirovat nápady z oblasti Kočičí architektury, najdete v naší fotogalerii na Kočky-online.cz.

Verzi dokumentu pro tisk najdete zde.

 


Nestačí vám výše uvedené informace? Zavolejte nám na telefon 724 142 463, rádi vám poradíme!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Mia

(zdenka, 26. 9. 2012 9:22)

Děkuji za Váš názor a podporu, mějte se hezky.

Čůrání na nevhodné místo

(Pavlína, 1. 9. 2012 23:19)

Dobrý den,
měsíc máme v bytě koťě, je to kočička a jsou jí tři měsíce. Od prvního dne používala vzorně záchůdek,nyní se mi však po dvakrát stalo, že se vyčůrala do peřiny. Pokaždé to bylo v době, kdy jsem s ní byla doma. Chci to řešit včas, ale nevím jak a mám obavu, aby to nedělala stále.
Předem moc děkuji.

Zatoulaný kocour

(Gábina, 27. 8. 2012 16:23)

Dobrý den, na začátku prázdnin se nám na chatu zatoulal zrzavý kocour. Začali jsme ho krmit a udělali mu inprovizovaný pelíšek. Ze začátku k nám chodil jen sporadicky, ale postupně se začal oběvovat čím dál častěji. Postupem času se jeho návštěvy prodlužovaly, až u nás trávil celé dny (spí nám pod židlemi, nechává se hladit a skáče i na klín) a odcházel pouze na noc. Celou dobu byl pouze venku, dovnitř po zakázání nechodil. Poslední týden se poblíž chaty zdržoval i přes noc a dožadoval se větší a větší přízně.
Problém nastal nyní, kdy se bohužel musíme vrátit z chaty domů a on tam zůstal sám. Rádi bychom si ho vzali s sebou domů, ale bojíme se, zda vydrží celý den v bytě (bydlíme v panelovém domě) a v úplně jiném městě.
Předem děkuji za odpověď.
P.S. Pátrali jsme po původu kocourka a zjistili jsme pouze "pravděpodobný" příběh: "kocour nejspíš patřil jedné důchodkyni, kterou odvezli do domova důchodců. O kocoura se chvíli starala sousedka, ale pak kocour zmizel." Kocour je viditelně zvyklí na lidi, vyhledává jejich přítomnost, je zvyklí na "domácí stravu" (ze začátku nechtěl kočičí konzervu, ale po mléku a omáčkách se mohl utlouct).

Re: Zatoulaný kocour

(Kočky SOS, Petra, 27. 8. 2012 16:37)

Dobrý den, Gábino, určitě ho tam samotného nenechávejte. Jestli bude spokojený v bytě, se ukáže až když to zkusíte, takhle Vám to nikdo s jistotou neřekne. Vyzkoušejte to, vemte ho s sebou, a uvidíte. Určitě ho nechte ale vykastrovat. To jako první krok. A nejspíš by to chtělo i kočičího kamaráda.. Pokud byl celé dny venku, měl dostatek podnětů, teď najednou bude sám v tichém bytě, kde se nic nebude dít, bude to pro něj velká změna.. Ale ani tak není jisté, jestli bude spokojený.. To musíte právě vyzkoušet. Kdyby spokojený nebyl, museli byste mu hledat nový domov tam, kde by mohl mít výběh. Nebo mě ještě napadá jedna možnost - vyměnit ho u nás za dvě koťata - koťata si v bytě zvykají bez problémů, ale musela by být právě taky dvě, aby si spolu vyhrála.. Odkud jste? Napište kdyžtak na mail Kocky.SOS@seznam.cz nebo zavolejte na tel.č. 724 142 463.

Britska bila kocicka

(Natalie Nuhlickova, 26. 8. 2012 16:54)

Dobry den, mame v dome kocku( bilou, polovicni Britka) narodila se cca 11.4.2012 Vsechno bylo v pohode, ven jsme ji nepousetli, nemela potrebu, pouze venku byla, kdyz jsme ji autem vezli za moji mamkou...tak ji par krat volne pustila po zahrade. Od te doby, kocka porad mnuka pred dverma, ze chce jit dolu( obyvame, horni patro s pritelem) kdyz ji pustim dolu do spodniho partra, pri kazde prilezitosti zdrhne ven. Zacala jsem s ni tedy chodit po zahrade na obojku jako s pejsem...myslela jsem ze to bude lepsi, ale naopak, zacina uz byt tak doterna, drpape po dverich a tak protivne mnouka az rve....Pomuze pripadna kastrace, nebo se stala chyba v tom, ze nemela nikdy poznat venek...
Dekuji s pozdravem Nuhlickova.

Re: Britska bila kocicka

(Kočky SOS, Petra, 27. 8. 2012 15:56)

Dobrý den, Natálie,
ve svém věku by spíše potřebovala kočičího kamaráda. Je to ještě kotě a koťata si potřebují hrát s vrstevníkem. Kastrace by taky mohla pomoci, ale tím to v tomto věku není.. Spíš se nudí a hledá zábavu. Vykastrovat ji ale pak určitě nechte, pokud je narozena v dubnu, tak v září.
Ohledně kočičího kamaráda můžete kontaktovat nás - máme teď koťat opravdu spoustu. Zavolejte na tel.č. 724 142 463, paní Tomalová Vám ráda s výběrem pomůže.
Ještě k tomu výběhu - nezdá se mi úplně nereálné, aby jej pak v dospělosti přece jen měla. Kdo bydlí v přízemí? Kdybyste jí do Vašeho bytu udělali průchozí dvířka a dole do hlavního vchodu domu taky, tak by se Vám normálně vracela domů, přestože nebydlíte v přízemí.

Vykastrovaný kocourek v domě

(Hanka, 26. 6. 2012 11:02)

Dobrý den, mám taky dotaz... mám vykastrovaného kocourka (domácí kočka) máme ho uvnitř v domě ale snažím se s ním každý den chodit aspoň na hodinku na zahradu. Hlídám ho, protože mám o něho strach. (auta tu jezdí jako prasata a hodněkrát už tu na cestě přejetá kočka byla) Někdy je celý den doma, leží, nebo si hraje (máme ještě jednu kočičku) ale někdy celý den přešlapuje a brečí a chce jít ven. většinou venku jen leží na trávě a pozoruje ptáky, nebo leze po stromech a tak... jakože nějak moc neběhá... netrápím ho tím??? snažím se ho brát ven denně, ale není to málo?

Re: Vykastrovaný kocourek v domě

(Kočky SOS, Petra, 28. 6. 2012 13:37)

Dobrý den,
jestli kocourek brečí, že chce ven, tak moc šťastný zavřený asi není. Chápeme, že se o něj bojíte, ale my bychom ho asi normálně pouštěly. Kočka je v bytě spokojená jen když venkovní prostředí nikdy nepozná, nebo pak starší kočky taky už ven moc nechodí, ale když mladá a čilá kočka pozná venek, tak spokojená jen v bytě už asi nebude nikdy.. Samozřejmě riziko, že se mu venku něco stane, je vždycky, je to daň za svobodu.. Nic lepšího Vám asi neporadíme.

Re: Re: Vykastrovaný kocourek v domě

(Hanka, 28. 6. 2012 22:46)

tady bych ho asi nechala samotného venku jen jednou.... :/jednou se mi stalo, že jsem s ním byla venku, spustila jsem ho na chvíli z očí a viděla jsem ho u souseda naproti na zahradě. jak mě uviděl, tak zamnou běžel a málem ho přejelo auto. (ani jsem na něho nevolala, jen jsem se dívala kde je) ještě, že ta paní nejela moc rychle, jinak by to nestihl... :,( když jsem třeba venku a dělám něco na zahradě, tak je tam semnou a je spokojený. pořád zamnou chodí. běhá, nebo jen leží.
jako to není tak, že by břečel a skákal po dveřích, nebo tak... ráno je v klidu. je už naučený, že chodíme ven odpoledne. (teď jsem sice celé dny doma, ale od září budu ve škole, tak ho už na to zvykám) odpoledne jak přijde přítel z práce, tak už ho slyší a jde ke dveřím a pak jsme s ním venku. jinak když je třeba venku hnusně, tak to se mu tam ani nechce. stojí venku před dveřma a chce jít domů. :) (je dost rozmazlený) když je v baráku, tak většinou spí, ale když je chytne rapl (máme i kočku a teď i 3 koťátka) tak je tu docela veselo :)) a máme točité schodiště,... to je docela sranda to pozorovat... kočky miluju... toho mojeho Matýska mám ráda jako svoje dítě a za nic na světě bych ho nevymněnila.... budu se snažit, aby byl spokojený... děkuju.

Re: Re: Re: Vykastrovaný kocourek v domě

(Alena, 29. 6. 2012 7:16)

Hanko, pokud s kocourkem chodíte každý den ven aspon na chvílku tak si na tento režim zvykne a když budete ve škole bude vědět, že ven půjde až příjdete. Nebojte on to vydrží, bude sice na Vás zkoušet, aby jste ho pustila ale za chvíli přestane. Moje kočky když nikdo není doma taky ven nesmí,ráno to na mě zkouší , ale nic jiného jim nezbude než čekat až příjdu z práce. Hlavně když máme okolo frekventovanou silnici tak bez dozoru bych ho nepustila. Pokud máte balkon nebo lodžii tak bych mu ji zasítovala nebo mu aspon do okna dala sít, at se může dívat ven.

Re: Re: Re: Re: Vykastrovaný kocourek v domě

(Hanka, 30. 6. 2012 12:48)

Snažím se ho takovému režimu naučit. naštěstí máme celkem velký barák, takže když jsou doma, tak je tu docela veselo, když jim zrovna "hrábne" :) běhají po schodiši, skáčou do vany, na parapety.... jsou šílení :) balkon bohužel nemám :/ jen takové to "francouské okno a balkonové dveře. okno je zasíťované a když není horko, leží na parapetě a spí, nebo se koukají ven... když je teď 30 stupňů ve stínu, tak mám strach, že je trefí šlak... to se porád chladí na chodbě, kde máme na zemi kachličky.... nebo jim zapnu v pokoji větrák :)

Problém s přestěhováním se do paneláku :( neklidná kočka

(Iva, 15. 6. 2012 9:22)

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz jak postupovat dále ... před necelým půlrokem jsem se musela přestěhovat do panelového domu a tím vznikl i problém, že kočka, kterou jsem měla doma v rodinném domku na volno (chodila ven, ale většinou na noc, nebo podle toho jak se jí chtělo, byla zvyklá chodit domů). Po přistěhování si kočka pomalu zvykala, ale stejně vyžadovala chození ven. Naučila jsem jí chodit ven na kšírech, jezdili jsme na zahradu, kde byla zvyklá být na volno a kde zná svě teritorium. V bytě se ráda se kouká z okna, nejradči by někdy vyskočila po ptákách i ven (bydlíme ve 4. patře, takže jí musím dost hlídat). Jsou jí tak 4 roky. Našla jsem jí na ulici, když jí byl tak cca rok. Doma mám ještě 13letou fenku psa, kterou si naše kočka velmi oblíbila (spinkají spolu, hrají si), nicméně i přesto se mi zdá, že jí venek chybí. Před 14 necelými 14 dni byla na kastraci, což podle slov veterináře, mělo pomoct. Ted nevím jak postupovat dále, kočka už sice tak nahlas nemňauká, ale i přesto by chtěla nejradči ven. I přesto, když jsem doma, jde např. ke dveřím a mňouká :( poradíte mi, jak postupovat nadále, dát tomu čas, aby si zvykla na byt a nebrat ven, nebo jí občas dovézt na zahradu a nechat jí vyběhat, aby nějak nestrádala? Předem moc děkuji za odpověd.

Re: Problém s přestěhováním se do paneláku :( neklidná kočka

(Kočky SOS, Petra, 15. 6. 2012 12:22)

Dobrý den,
předně nechápeme, proč jste s kastrací čekala tak dlouho a nechala ji vykastrovat až nyní - "aby se uklidnila"...? Co jste udělala se všemi těmi koťaty, která mezitím porodila?
Okno nechte zasíťovat, nejlépe i balkon, pokud máte. Informace najdete na našem webu v rubrice Síťujte! Po kastraci by se měla uklidnit, ale 14 dnů je ještě málo, ještě pracují hormony. Na to, že chodila ven, nikdy nezapomene, ale jak bude stárnout, měly by jí ty řízené vycházky a výběhy po zahradě stačit. Měla by být relativně spokojená. Snad. Pokud ne, asi byste se měla pokusit pro ni najít nový domov. Někde, kde ten výběh bude mít. Ale to bude samozřejmě těžké. Právě proto, že lidé své kočky nekastrují, převyšuje nabídka koček a koťat mnohonásobně poptávku, takže většina koček se toho svého ideálního domova nikdy nedočká.

Re: Re: Problém s přestěhováním se do paneláku :( neklidná kočka

(Iva, 17. 6. 2012 11:40)

Tato kočička byla zřejmě neplodná, protože nikdy koťata neměla :( a to měla kocourů opravdu hodně. Veterinářka mi řekla, že nezjistí jestli je kastrovaná, protože by jí musela otevřít a to mi přišlo zbytečný, když koťátka neměla. Nechala jsem to tedy být a až poté co jsem se přestěhovali do paneláku, jsem dala na rady veterinářky a nechala jí vykastrovat až nyní. Jinak děkuji za radu.

Kocourek

(Linda, 10. 5. 2012 3:02)

utekl mě neštastou náhodou roční vykastrovaný kocourek z okna bytu,hledala jsem ho po okolí 5 hodin,ale nenašla,je možné,že se vrátí,venku byl jen 2 měsíce když se narodil.

Re: Kocourek

(Kočky SOS, Petra, 10. 5. 2012 10:29)

Sám se určitě nevrátí, musíte ho hledat, nejlépe v noci, když je klid. Nejspíš nebude daleko, je pravděpodobné, že se schoval někde v okolí. Více info, co dělat, když se ztratí kočka, zde: https://kocky-hodonin.estranky.cz/clanky/zeptali-jste-se-nas/ztratila-se-vam-kocka.html

Re: Kocourek

(Kočky SOS, Petra, 10. 5. 2012 10:30)

A až ho najdete nebo jestli si pořídíte někdy jinou kočku, okno zasíťujte!!!

Mohu si pořídit kočku?

(Hanka, 26. 4. 2012 19:00)

Dobrý den, moc bych prosila o radu. Uvažuji, že si pořídím kočku, ale nemám s jejich chovem zkušenosti. Bydlím v bytě 2+KK, pracuji v MŠ, takže mám někdy i půl dne volno. Zhruba jednou za měsíc jezdím k rodičům na Moravu, trávím tam i svátky, kočku bych brala sebou. V létě bych s ní mohla být u prarodičů na zahradě. Váhám zda si pořídit kotě či starší kočku a zda vůbec mám podmínky, které by jí vyhovovaly. Byla by kočičí jedináček.Myslíte, že je pro mě pořízení kočky reálné? Děkuji za odpověď.

Re: Mohu si pořídit kočku?

(Lucka, Kočky SOS, 26. 4. 2012 19:54)

Dobrý den, Hanko,
kočičku si jistě pořídit můžete, jen je potřeba vybírat podle povahy - aby jí nevadilo, že je sama doma, když jste v práci a aby dobře snášela cestování. Máme několik adeptů, kteří by byli šťastní za domov, kterým jim nabízíte.:-) Zavolejte prosím paní Tomalová, tel. 724 142 463, poradí Vám.

Brát kočičku ven či nikoli?

(Kamila, 19. 3. 2012 6:41)

Dobrý den, moc bych Vás chtěla poprosit o radu. Budu si do města do bytu podruhé pořizovat koťátka (dvě najednou) a stále váhám a váhám, zda kočičky brát ven na zahradu na vesnici či nikoliv. Já totiž nemám na to srdce, aby byla kočka pořád jen zavřená v bytě a nikdy nepoznala venkovní okolní svět, že by si nikdy nemohla zalovit myšky atd...V mém případě by to bylo tak, že přes pracovní týden bych měla kočičky doma v bytě a na celý víkend je brávala ven. Prosím, zda-li byste mi mohli poradit, opravdu jsem na vážkách, ale pravděpodobně to budu řešit tak, jako s mou předchozí kočkou, většinu času bude v bytě, ale o víkendech jim dopřeju volný výběh asi i za cenu toho, že přes týden budou žadost o to, abych je pustila ven. Děkuji za všechny rady a tipy :-)